چرا در آزمون های آزمایشی نتیجه خوبی نمی‌گیرم؟

یکی از اصلی ترین اهداف آزمون دادن شناختن نقاط ضعف است به عبارتی شما آزمون می دهید که اشتباه کنید، اشتباهتان را شناسایی کنید و بعد دنبال راهکار برای حل این اشتباه باشید و در کنار متوجه شدن اشتباه نقاط قوت خود را نیز بشناسید و آن ها را تقویت کنید.

برخی افراد همیشه این سوال را دارند که چرا در آزمون های آزمایشی نتیجه خوبی نمی گیرند و این برایشان نگران کننده است، چند نکته هست که می توانید با رعایت کردن آن ها تراز خود را بالا ببرید و نتیجه ی مطلوبی بگیرید:

تعداد تست‌ها را افزایش دهید!

باید تعداد تست ها را افزایش دهید؛ کسانی که تراز بالای ۶۲۰۰ می خواهند باید حدود ۲۰۰ تست به صورت جمعی (از تمامی دروس) بزنند. هر بار که تست می زنید تعداد تست را یادداشت کنید و این آمار را مرتبا افزایش دهید، حال سوال این است که چگونه آمار را افزایش دهیم؟ آمار تست زنی با دو نکته افزایش می‌یابد:

  1. از مطالبی که چند روز گذشته مطالعه‌ کرده اید تست بزنید
  2. تست زدن را از مباحث ساده تر شروع کنید.

تست زنی باعث می‌شود تسلط شما روی مبحث بیشتر شود و با مطالعه‌ی نمونه سوالات بیشتر هنگام آزمون مطلب را سریعتر به یاد می‌آورید.

یادگیری‌تان را تقویت کنید!

در ابتدا باید یادگیری‌تان درست باشد یعنی وقتی می‌بینید مطلبی را به خوبی درک نکرده اید، باید با رفتن به کلاس های کنکور یا کلاس مربوط به آن درس و یا با درسنامه های کتاب‌های تست زنی مشکل‌تان را حل کنید. اگر از هر پنج تست حدود سه الی چهار تست را درست پاسخ بدهید یادگیری‌تان خوب است و اگر تست کمی را درست پاسخ دهید، باید تعداد تست و دوره و مرور را افزایش دهید.

بین ساعات مطالعه و دروس تعادل برقرار کنید!

توجه داشته باشید که در کنکور کدام درس ضریب بالاتری دارد که باید ساعات مطالعه آن درس را بیشتر کنید و اگر ضریب درسی کم باشد باید ساعت مطالعه آن درس را کمی کمتر کنید نه اینکه ساعات مطالعه را کلا کم کنید.

موفقیت در آزمون آزمایشی

دروس را به صورت اصولی دوره کنید!

  1. تست پوششی
  2. دو روز پایانی قبل آزمون

تست پوششی

مطالبی را که قبلا مطالعه کرده ایم به صورت دوره ای تست بزنیم، تا مطالب قبلی فراموش نشوند. خواندن درسنامه ها از لحاظ زمانی خیلی به صرفه نیست ولی با تست زدن مباحث قبلی مرور می شوند و با تست حداقلی از مطالب شش روز گذشته قبل از شروع مطالعه کمک به یادآوری مطالب می‌کند.

دو روز پایانی قبل آزمون

باید بیشتر تست بزنید و درسنامه ها را مرور کنید. از دروس تحلیلی مانند ریاضی، شیمی، فیزیک باید تست کار کنیم و برای دروس توصیفی مانند عمومی، زیست شناسی، روان شناسی، جامعه شناسی و … مطالب را بخوانیم و دوباره بازخوانی کنیم. باید دو روز پایانی را برای دوره و مرور اختصاص دهیم و باید توجه داشته باشیم که دوره و مرور فدای خواندن مباحث اضافی نشود.

مدیریت سر جلسه آزمون

دفترچه آزمون های آزمایشی را از درسی که قوی تر هستید شروع کنید. چون این کار روحیه را بالا می برد؛ دقیقاً چیزی که برای موفق شدن به آن احتیاج داریم. نباید زمانی را که صرف پاسخگویی به سؤالات هر درس می‌کنید بیشتر از زمان تعریف شده در دفترچه آزمون باشد؛ در غیر این صورت درس آخر دفترچه را از دست می‌دهید. درصد متعادل در همه درس‌ها، عامل مؤثری در افزایش نمره‌ی تراز و رتبه است. بنابراین، هر درس را فقط در زمان مورد پیش‌بینی، پاسخ دهید و برای این موضوع و کنترل آن، با شروع آزمون، طبق جدول پیش‌بینی زمان پاسخ‌گویی به سؤال‌ها، زمان شروع هر درس را در ابتدای آن درس بنویسید.

با انجام تمرین‌های فوق، در هر آزمون آزمایشی بهتر از آزمون قبل عمل خواهید کرد.

اصل مهم داشتن پشتکار، مداومت و صبر است.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

مشاور سنتر
Logo
Enable registration in settings - general