هزینه تحصیل در آلمان چقدر هست؟

تحصیل در آلمان به عنوان بزرگ ترین قطب صنعتی جهان بعد از آمریکا و ژاپن حائز اهمیت است. آلمان از لحاظ اقتصادی هم در حال رشد بوده و قوی ترین اقتصاد را در میان کشورهای اتحادیه اروپا داراست. کشور آلمان زمینه ی یافتن فرصت های شغلی بیشتری نسبت به سایر کشور های اروپایی را دارد که آینده ی روشنی را پیش روی دانشجویان دانشگاه های این کشور قرار می دهد. آلمان همواره به عنوان یکی از کشور های سرآمد دنیا از نظر پذیرش دانشجو مطرح می‌گردد.

هزینه تحصیل در آلمان

در آلمان می خواهید تحصیل کنید؟ آلمان یک مقصد مطالعاتی است که مدارک علمی و معتبر جهانی را ارائه می کند. مدارکی که از دانشگاه های این کشور اخذ می‌شود از ارزش بالایی برخوردار هستند، برنامه های دانشگاه های آلمان که آموزش با کیفیت عالی را در اختیارتان قرار می دهد، تا فارغ التحصیل شد‌نتان شما را همراهی می‌کند. امکان تحصیل در آلمان به دو زبان انگلیسی و آلمانی وجود دارد. علاوه بر این که در دانشگاه های دولتی دانشجویان بومی و داخلی امکان تحصیل رایگان دارند شهریه برای دانشجویان بین المللی و دیگر نقاط دنیا که قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور دارند حدف شده است و می‌توانند به صورت رایگان تحصیل کنند. فقط هزینه های بسیار کمی آن هم به علت اداره دانشگاه و ارائه خدمات دانشجویی از دانشجویان اخذ می‌شود.

در ادامه با هزینه هایی که در طول تحصیل در آلمان باید بپردازید آشنا می‌شوید:

هزینه دانشگاه های دولتی و تحصیل رایگان در آلمان

دانشگاه های دولتی آلمان از دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه دریافت نمی‌کنند و این شرایط هم برای دانشجویان داخل کشور و هم دانشجویان خارجی فراهم است، برای رشته های مربوط به مدیریت باید هزینه ی اندکی پرداخته شود، ولی برای دانشجویانی که دوره های فنی را می‌گذرانند کاملا رایگان است. دانشگاه های دولتی معمولا برای هزینه های رشته مدیریت حدود ۱۰۰ یورو در سال مطالبه می‌کنند.

هزینه تحصیل در آلمان چقدر است؟

هزینه دانشگاه های خصوصی در آلمان

علاوه بر تحصیل رایگان در آلمان این کشور همانند دیگر کشور های جهان امکان تحصیل در کالج ها و دانشگاه های خصوصی را نیز فراهم کرده است که برای تحصیل در آنها باید هزینه بپردازید و برخلاف دانشگاه های دولتی، دانشگاه های خصوصی شهریه دریافت می‌کنند که شهریه هم بستگی به هر دانشگاه و رشته و حوزه ی مطالعاتی دارد. رشته های کارشناسی مانند مهندسی یا تجارت کسب و کار معمولا هزینه های شهریه بالاتری در مقایسه با رشته هایی همچون آموزش دارند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان

در دانشگاه های دولتی هیچ هزینه ای برای دریافت مدرک لیسانس وجود ندارد، فقط هزینه های بسیار کمی آن هم به علت اداره دانشگاه و ارائه خدمات دانشجویی از دانشجویان اخذ می‌شود که حدودا 300 یورو است و برای دانشگاه های خصوصی باید بالای 20000 یورو در سال پرداخت کنند.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

اگر به طور مستقیم و پیوسته از کارشناسی وارد مقطع بالاتر شوید گرفتن مدرک کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های آلمان معمولا رایگان است، و فقط هزینه‌های اندک ثبت‌نام و کارهای اداری را مطالبه می‌کند. شهریه کارشناسی ارشد ناپیوسته، برای کسانی که مدرک کارشناسی خود را از سایر کشورها گرفته باشند در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است و ممکن است از 5000 یورو شروع شود، و در دانشگاه های خصوصی حدود 30000 یورو می‌ باشد.

هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟

هزینه زندگی در آلمان به عواملی مانند شهر محل سکونت و عادات شخصی بستگی دارد و به همین دلیل نمی‌توان عدد مشخصی را عنوان کرد. اما می‌توان گفت که بر اساس محل سکونت و سبک زندگی، این عدد میتواند بالای 750 یورو در ماه باشد. یکی از مزیت های تحصیل در آلمان این است که حمل و نقل دانشجو در شهر محل سکونت و کلیه شهرهای اطراف رایگان می‌باشد، که باعث می‌شود هزینه زندگی در آلمان بسیار قابل توجه پائین باشد. به این صورت که دانشجو هر ترم یعنی هر 6 ماه یکبار مبلغی حدود 300 یورو به دانشگاه می‌پردازد و در عوض کارت حمل و نقل رایگان (Semester Ticket) میگیرد که بواسطه آن دیگر نیازی به خرید بلیط اتوبوس و یا مترو ندارد و رفت و آمدش در شهر محل سکونت و یا شهرهای اطراف کاملا رایگان خواهد شد. پرداخت هزینه ی Semester Ticket که چیزی در حدود 300 یورو به ازای هر ترم است، اجباری است، زیرا Semester Ticket کارت دانشجویی شما نیز محسوب میشود و پرداخت هزینه آن برای دانشجویان اجباری میباشد.

شخصی که با ویزای دانشجویی وارد کشور آلمان می شود، اگر تبعه کشور های عضو اتحادیه اروپا باشد محدودیتی برای اشتغال ندارد. دانشجویان دیگر مجاز هستند در هر هفته حداکثر 20 ساعت کار کنند.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

مشاور سنتر
Logo
Enable registration in settings - general