برنامه ریزی برای کنکور و نکات مهم برای مطالعه

برنامه ریزی برای کنکور اولین قدم برای آماده شدن برای کنکور هست قبل از هر اقدامی برنامه ای مشخص برای خود بنویسید و خود را متعهد کنید که به آن برنامه وفادار باشید. توجه داشته باشید در برنامه خود باید تمام دروس را بگنجانید و طبعا دروسی که ضریب بیشتری دارند میتوانند زمان بیشتری هم در برنامه داشته باشند. اما نباید فراموش کنید که دروسی ضریبشان کمتر هست هم باید خوانده شوند. پیشنهاد ما مطالعه روزانه حداقل ۸ الی ۱۰ ساعت است و اگر توانش را داشتید می‌توانید این مقدار را افزایش بدهید.

البته این نکته را در نظر بگیرید که خواب کافی شبانه یکی از فاکتورهای برنامه ریزی خوب برای کنکور است. بهتر است شب ها زود بخوابید و صبح ها زود بیدار شوید و برنامه خود را دنبال کنید. سعی کنید شب‌ها ۷ ساعت کامل بخوابید.

برنامه خود را بصورت روزانه و در زمان‌های ۴۵ تا ۵۰ دقیقه در نظر بگیرید و در ساعت های پشت سر هم دروس حفظ کردنی و یاد گرفتی را قرار بدهید. (مثلا ۴۵ دقیقه عربی – ۴۵ ریاضی – ۴۵ دقیقه ادبیات – ۴۵ فیزیک و …) بین هر ۴۵ تا ۵۰ دقیقه حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به خود استراحت بدهید.

در زمان استراحت سعی کنید هیچ کاری انجام ندهید و به چیزی فکر نکنید نه موسیقی گوش بدید، نه شبکه های اجتماعی خود را چک کنید و نه …

تا آنجایی که میتوانید درس های متفاوتی را در یک روز جای بدهید.

در برنامه ریزی برای کنکور بهتر است دروس را از سال اول دبیرستان شروع کنید به مطالعه و تا پایان پیش بروید.

در برنامه ریزی برای کنکور تست زدن را فراموش نکنید بهترین روش هم استفاده از نمونه سوالهای کنکور های سالهای قبل با در نظر گرفتن شرایط کنکور مانند زمان است. به این معنی که نمونه سوالهای کنکور یکی از سالهای گذشته را بردارید و درست مانند جلسه کنکور زمان و میز و صندلی را مانند جلسه کنکور شبیه سازی کنید. به این ترتیب هم اطلاعات خود را محک میزنید و هم با شبیه سازی شرایط کنکور استرس خود را در جلسه کنکور از بین ببرید.

همچنان که گفتم در زمان استراحت بین ساعت های مطالعه به ذهن خود فقط استراجت بدهید در نظر داشته باشید در طول برنامه کنکور خود سعی کنید ذهن خود را درگیر مسایل مختلف نکنید. بنابراین لازم است در مدتی که برای کنکور مطالعه میکنید از مسایل احساسی و عاشقانه دوری کنید و تماشای فیلم و دورهمی های دوستانه را کم کنید؛ چرا که این مسایل میتواند در روزهای بعد ذهن شما را در حین درس خواندن درگیر کند.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

مشاور سنتر
Logo
Enable registration in settings - general