آمادگی برای امتحان: چگونه برای موفقیت در امتحان آماده شویم؟

آمادگی برای امتحان اگر با روشی درست دنبال شود، می‌تواند بسیار ساده باشد، اگر به زودی قرار است امتحانی داشته باشید، فکر میکنم به طور خاص این مطلب برای شما خیلی مفید باشد. پس از اینکه این پست را مطالعه کردید، برای دریافت مشاوره تخصصی می‌توانید با مشاوران مشاور سنتر تماس بگیرید.

آیا این‌ها به نظرتان آشناست یا نه…

چند هفته‌ای از ترم جدیدتان میگذرد و هیجان شروع دوباره درس و دانشگاه، فروکش کرده است. روزهای اول جا افتادن در کلاس، رفتن به کلاس، یادگرفتن صرفا بخاطر دانش و پس از آن سپری کردن زمان با دوستانتان تمام شده و حجمی از درس‌ها روی هم انباشته شده است…

ممکن است چند تکلیف و کوئیز و شب‌بیداری برای انجام پروژه‌های درسی سپری کرده باشید. کار کم‌کم به نظر سنگین شده است. اما هنوز چیز وحشتناکی این وسط وجود ندارد. مثل قبل سرگرم‌کننده نیست اما هنوز قابل مدیریت است.

اما یک روز وارد کلاس شده و در پایان جلسه کلاس، هنگامی که در حال جمع‌کردن وسایل خود هستید، می‌شنوید که….

خب، به عنوان یه یادآوری کوچک، موعد تحویل تکلیف جلسه بعد هست و اولین میان‌ترم ۲ هفته دیگر خواهدبود.

پر از استرس می‌شوید…

پروانه‌ها دور سرتان می‌چرخند…

“اوه، خدایا، بازهم… من همیشه فکر میکنم که مطالب را خوب یادگرفته‌ام اما امتحان‌ها را همیشه خراب می‌کنم…”

با این یادآوری کوتاه استاد درس، یک میلیون افکار منفی به احساسات شما وارد شده و درجه سختی ترم را از مرحله “خیلی سخت” به مرحله “اوه خدایا، نابود شدم” می‌رساند.

همین فکر که شما باید چند سوال کوتاه را در یک جلسه کلاس ۵۰ دقیقه‌ای پاسخ دهید، فشار لازم را برای اینکه فکر کنید به طور همزمان هم حالت تهوع دارید و هم دچار آنوریسم مغزی شدید، به شما وارد می‌کند…

“چرا وقتی در خانه در حال حل کردن تکالیفم هستم یا جزوه‌ را میخوانم، انقدر ساده به‌نظر می‌رسد اما زمانیکه بیشترین اهمیت را برای نمره پایانی من دارد، انقدر سخت به نظر می‌رسد؟”

و مشکلات آمادگی برای امتحان …

وای! به نظر ۳ سوال است که هر کدام ۵۰ گام دارند و به نظر می‌رسد که نمی‌توان در زمان محدود به آنها پاسخ داد و اگر در همان حوزه‌ای باشد که شما بلد نیستید، کارتان تمام است.

چطور چنین چیزی عادلانه است؟

چطور چنین چیزی، می‌تواند آموخته‌های مرا بسنجد؟

آیا این هم قسمتی از یک توطئه است تا دانشجویان را در یک ترس همیشگی از طردشدن توسط والدین، آشنایان و دوستان قرار دهد، چرا که آنها هیچ‌وقت نمره‌ خجالت‌آوری مثل این را ندیده‌اند!!؟؟!؟!؟

پدیده “فکر می‌کردم آن را می‌دانم اما سر جلسه امتحان، ذهنم خالی شد”

حقیقت تلخ این است که بیشتر ما، دید اشتباهی به امتحانات داریم…

ما آنها را با هویت‌مان به عنوان یک دانشجو ارتباط می‌دهیم. با یک نمره ۹۷ بهترین حال را بدست می‌آوریم و با یک نمره ۶۴ افسرده می‌شویم. این نوع تفکر باعث ایجاد یک ذهنیت ثابت می‌شود که از کاری که ما باید پس از هر امتحان انجام دهیم، جلوگیری می‌کند، یعنی: مرور اشتباهاتمان، کار کردن روی نقاط ضعفمان و بهتر شدن.

ما فشار زیادی روی خودمان برای عالی بودن می‌گذاریم، که منجر به تعویق و خراب‌کردن خودمان می‌شود…

اگر من تا ۵ ساعت قبل از امتحان برای درس خواندن صبر نکرده‌ بودم… احتمالاً نتیجه بهتری می‌گرفتم…”

و درنهایت، از همه مهم‌تر، ما فکر می‌کنیم که امتحانات دانش ما را از چیزی که یاد می‌گیریم، می‌سنجند…

ها؟

آیا دلیل امتحان برگزار کردن همین نکته نیست؟

بله، در یک دنیای ایده‌آل می‌تواند درست باشد. اما در واقعیت، چیزی که ما در اینجا با آن مواجه هستیم بررسی کردن اینکه چقدر یاد گرفته‌ایم نیست، بلکه تست کردن توانایی انجام دادن است…

توانایی ما برای اعمال کردن چیزهایی که یاد گرفتیم به یک نوع خاص از مسائل است که استادان ما درنظر گرفته‌اند تا عمق درک ما از سرفصل‌هایی که به نظر آنها مناسب می‌آید را نشان دهد.

اینطور به قضیه نگاه کنید…

فرض کنید که شما مکانیک خودرو هستید. سال‌ها آموزش دیده‌اید. گاراژی با تمام ابزار اختصاصی موجود، دارید. شما می‌توانید سیستم‌های تعلیق را جابجا کنید، ترمز را درست کنید، فرمان را تنظیم کنید و تعمیرات کامل موتور هم انجام داده‌اید.

اما ناگهان، روزی یکی از دوستان با شما تماس می‌گیرد و شما موافقت می‌کنید که به او کمک کنید.

به او می‌گویید، “احتمالاً زیاد طول نمی‌کشه”.

او ماشین ۲۰۰۸ BMW X5 را به گاراژ شما بکسل می‌کند که روشن نمی‌شود. با وجود اینکه شما می‌دانید احتمالاً مشکل از باتری است اما شما هیچ وقت روی BMW کار نکرده‌اید و اولین ساعت را برای سردرآوردن از باتری آن می‌گذرانید.

سپس متوجه می‌شوید که یک آچار اختصاصی وجود دارد که شما آن را ندارید.

به همین نحو تا شب، مسئله ادامه پیدا می‌کند. معلوم می‌شود که باتری سالم است اما با توجه به چیزی که در اینترنت پیدا می‌کنید، احتمالاً CPU مشکل دارد. بعد از ۲۴ ساعت دست و پنجه نرم‌کردن با آن، شما تسلیم می‌شوید و آن را به نزدیک‌ترین نمایندگی BMW بکسل می‌کنید. در آنجا آنها خیلی سریع یک ریست CPU انجام داده و دوست شما در طی چند دقیقه، ماشین خود را تحویل می‌گیرد.

در اینجا چه اتفاقی رخ داد؟

بله، شما خجالت‌زده شدید، اما آیا دلیلش این است که شما یک مکانیک بدرد نخور هستید؟ نه، البته که اینطور نیست. شما دانش زیادی دارید و اگر آن خودرو هر مدل دیگری بود که شما با آن آشنا بودید، در طی چندین ساعت تعمیرش می‌کردید و به دوستتان تحویل می‌دادید.

مانند یک مکانیک هستید

مشکل اینجا بود که شما دانش تخصصی و عملی لازم برای پاسخ‌دادن در آن حوزه را نداشتید.

هنگام امتحان دادن هم، دقیقاً همین اتفاق می‌افتد.

این فاصله بین دانش ما و توانایی ما برای اعمال آن دانش برای عمل کردن در یک شرایط خاص، چیزی است که ما را به این مورد می‌رساند که من به آن می‌گویم…

این همان پدیده “فکر می‌کردم آن را می‌دانم اما سر جلسه امتحان، ذهنم خالی بود” است!

گاهی اوقات به اشتباه اینطور فکر می‌کنیم که آنقدر بلد هستیم که تحت فشار و بدون استفاده از جزوه و کتاب، بتوانیم سوالات امتحان را حل کنیم. به این ترتیب، نتیجه همیشه آنطور که ما می‌خواهیم نمی‌شود…

مثل یک ورزشکار عمل کن!

“خیلی خوبه… اما این چطور به من کمک میکنه؟؟”

خب، اگر به امتحان اینطوری نگاه کنید، ما صحنه را با استراتژی‌های مؤثرتری برای آماده شدن برای آنها، تنظیم می‌کنیم…

یک لحظه در مورد آن فکر کنید…

معمولاً جهت مطالعه و آمادگی برای امتحان ، ما چه می‌کنیم؟

  • جزوه‌های خودمان را مرور می‌کنیم.
  • در جلسات مروری شرکت می‌کنیم.
  • سؤالات تمرینی زیادی حل می‌کنیم.

و هر چه بیشتر، بهتر، درسته؟ هر چه مطالب بیشتری در مغز خود فرو کنیم، بهتر عمل خواهیم کرد…

اما اشتباه ما همینجاست… بجای اینکه روی فهمیدن چیزهای وسیع تمرکز کنیم (فهمیدن چیزهای زیاد با عمق کم)، باید تمرکز خود را روی عمق درک خود (فهمیدن چیزهای کم با عمق زیاد) بگذاریم. روی نکته‌های خاص در چگونگی حل مسائلی که احتمالاً در امتحان آنها را خواهیم دید، متمرکز شویم.

اگر بتوانیم ذهنیت خود را به این سمت بیاوریم، می‌توانیم تمرین مؤثرتری داشته باشیم که روز بازی نتیجه دهد.

از بسیاری جهات، این مسئله شبیه آماده شدن یک ورزشکار برای یک مسابقه است.

میلیون‌ها روش بازی وجود داشت که تیم پاتریوت می‌توانست برای مقابله با تیم سی هاوک در سوپرجام سال گذشته، مطالعه و آماده کند…

اما این کاری نبود که آنها انجام دادند چون زمان و تمرکز آنها را از بازی‌های خاصی که فکر می‌کردند بیشترین تأثیر را در مقابل تیم سی هاوک دارد، منحرف می‌کرد. به همین دلیل آنها توانستند زمان زیادی را برای آماده‌سازی و اجرای مؤثرترین بازی‌ها در زمانیکه بیشترین اهمیت را داشت، صرف کنند.

ما نیز هنگام آماده شدن برای امتحان باید نگرشی مشابه در پی بگیریم.

هیچ‌وقت به این فکر کردید که چطور دانش‌آموزانی که مانند شما برای آماده شدن برای امتحان وقت صرف نمی‌کنند و به‌ نظر نمی‌رسد بیشتر از شما بلد باشند، به یک دلیل نامعلوم نمره ۹۵ کسب می‌کنند اما شما در نمره ۷۲ باقی مانده‌اید؟

دلیلش این است…

آنها روی مطالبی که فکر می‌کنند در امتحان خواهد بود متمرکز می‌شوند و آن نوع از سوالات را تمرین می‌کنند.

گفتنش آسان ولی انجامش سخت است…

چرخه آمادگی برای امتحان: فرآیند ۵ مرحله‌ای برای تبدیل امتحان واقعی به فرمالیته

بزرگترین قسمت غلبه بر به تعویق انداختن مطالعه برای امتحان، شکستن آن به قسمت‌های کوچکتر است.

بجای اینکه در تقویم فقط بنویسید “مطالعه” و همه کار انجام دهید بجز مطالعه، با مشخص کردن دقیق کاری که می‌خواهیم انجام دهیم، شانس اینکه بجای دست‌پاچه شدن و تلویزیون نگاه کردن، کارمان را شروع کنیم بالاتر می‌رود.

وقتی می‌دانیم که چه باید بکنیم (یعنی همه چیز را برنامه ریزی کرده‌ایم)، قسمت “انجام کار” ساده‌تر می‌شود. زیرا بجای داشتن هدف مبهم “مطالعه” برای امتحان که برای آن استرس داریم (ترس از ناشناخته) و به سرعت ما را با دست‌پاچگی در مسیرمان متوقف می‌کند، اگر بدانیم که باید امروز کار X و فردا کار Y را انجام دهیم تا به نتیجه Z برسیم، مسئله‌ای که با آن مواجه هستیم از نظر شناختی، قابل مدیریت‌تر به‌نظر می‌رسد.

بنابراین، این همان کاری است که ما در اینجا انجام می‌دهیم و من به آن می‌گویم، چرخه آمادگی برای امتحان: یک دنباله آماده‌سازی سیستماتیک ۵ مرحله‌ای که برای گنجاندن در ۱-۲ هفته مانده به هر یک از امتحانات شما طراحی شده‌است.

این همان فرمول اجرای قانون “مثل یک ورزشکار عمل کن!” است.

گام ۱: تثبیت جزوه‌های پیش از امتحان و تمرین امتحانات

بازه زمانی: ۶ الی ۱۰ روز قبل از امتحان

مدت: ۲ ساعت

قبلاً راجع به این صحبت کردیم که چطور نکات درست را به طور مداوم جزوه‌برداری کنید و سپس تثبیت آن اطلاعات به صورت هفتگی می‌تواند به شما کمک کند تا سطوح فهم آن مطالب برای امتحان مشخص شود.

پس الان زمان این است که همه آن اطلاعات را با هم تثبیت کرده و یک برگ خلاصه پیش از امتحان، آماده کنید. اگر شما بتوانید همه اطلاعاتی که در طی ۴ الی ۸ هفته پوشش داده شده، در یک برگ کاغذ خلاصه کنید، می‌توان تقریباً مطمئن بود که این اطلاعات به‌خوبی در حافظه شما ذخیره شده و در زمان امتحان دسترسی خوبی به آنها خواهید داشت.

البته اگر این کار را انجام نداده‌اید، نگران نشوید. اگر تا بحال از مزایای تثبیت مطالب استفاده نکرده‌اید، تنها یک سازمان‌دهی سریع به جزوه‌هایتان می‌تواند این کار را انجام دهد.

قدم بعدی چیست؟

تمرین امتحانات.

یکی از بزرگترین اشتباهات ما در روش مطالعه جهت آمادگی برای امتحان این است که ما در واقع چیزهایی را که قرار است در امتحان باشد مطالعه نمی‌کنیم.

قبلاً گفتیم که سعی کنید سوالات مربوط به امتحانات قدیمی را پیدا کنید و تلاش خود را پیرامون حل آن سوالات سازمان‌دهی کنید. اکنون می‌خواهیم از روش مشابه استفاده کنیم و مجموعه‌ای از سوالاتی که فکر می‌کنید ممکن است در امتحان باشد بسازیم و آنها را به شکلی مشابه امتحان واقعی سازمان‌دهی کنیم.

برای مثال، فرض کنید که امتحان محاسبه مشتق داریم و استاد می‌گوید که ۳ الی ۴ سوال کوتاه جواب و ۲ سوال با پاسخ طولانی خواهیم‌ داشت.

بنابراین ممکن است سوالاتی مانند این را پیدا کرده و کپی کنیم:

سوالات مشتق

و این:

آمادگی برای امتحان

از امتحانات قبلی کپی کنید و در گوگل داک ذخیره کنید.

سوالات امتحانی

حتماً سوالات را همراه با پاسخ آنها بیابید. شما پس از دادن امتحان تمرینی، نیاز دارید که به این سوالات برگردید و پاسخ آنها را بررسی کنید.

شما باید برای هر چرخه آماده شدن برای امتحان، حداقل دو امتحان تمرینی متفاوت درست کنید. اولی برای تمرین اولیه امتحان (به گام ۲ مراجعه کنید) و دومی برای تمرین دوم و پس از بخش مطالعه امتحان (به گام ۴ مراجعه کنید).

از مهارت‌های کارآگاهی خودتان استفاده کنید. اگر استاد درس در حین کلاس به مطالبی که ممکن است در امتحان باشد، اشاره می‌کند یا بر نوع خاصی از سوالات هنگام درس یا مباحثه تأکید خاص دارد، حتماً آنها را یادداشت کنید. در اینجا باید خودتان را بجای استاد درس قرار دهید و امتحاناتی طراحی کنید که مجموعه متنوعی از سوالات را که فکر می‌کنید از شما انتظار دارد بتوانید حل کنید، پوشش دهد.

گام ۲: تمرین امتحان شماره ۱، ارزیابی

بازه زمانی: ۵ روز قبل از امتحان

مدت: ۱٫۵ ساعت

همانطور که تام برادی می‌خواهد دسته دفاع تمرینی را در حال همان حرکاتی ببیند که قرار است در سوپر جام و در مقابل تیم سی هاوک اجرا کنند، ما نیز می‌خواهیم خودمان را برای تجربه شرایط “زمان بازی” واقعی امتحانی که قرار است داشته باشیم، ببینیم.

و تمرینات امتحان دقیقاً به همین دلیل هستند: جلسات مطالعه که صرفاً برای آموزش شما برای داشتن بهترین عملکرد تحت شرایط امتحان، طراحی می‌شوند.

این مسئله، گام‌های بعدی که شما در طول “مطالعه” دارید را هدف‌دار تر از “مطالعه همه‌چیز برای امتحان” و یا “حل کردن مسائل تمرینی” می‌کند. پس از اولین امتحان تمرینی، شما می‌فهمید که دقیقاً نیاز دارید روی چه چیزی وقت بگذارید.

پس برای امتحان تمرینی شماره ۱، شما از اولین امتحانات تمرینی خود برای آشنا شدن با شرایط استفاده می‌کنید. کاری که در اینجا انجام می‌دهیم این است که به حالت امتحان قرار بگیریم و فاصله بین فهم ما از مطالب و توانایی حل مسئله خودمان را شناسایی کنیم. سپس از آن استفاده می‌کنیم تا متوجه شویم در چه وضعیتی هستیم و چقدر زمان برای امتحان اصلی نیاز داریم.

اول خودت را به درستی آماده کن.

باید شرایط امتحان را تا آنجا که ممکن است برای خود شبیه‌سازی کنید تا یک ارزیابی واقع‌گرایانه از عملکرد شما در امتحان واقعی به شما بدهد.

آمادگی برای امتحان

یک تایمر برای اندازه گرفتن وقت امتحان تنظیم کنید و شرایط اتاق امتحان را تا آنجا که ممکن است شبیه‌سازی کنید.

زمانیکه تنظیمات را به درستی انجام دادید، با این دیدگاه که شما برای نمره این امتحان را می‌دهید، سوالات را پاسخ دهید. همه مراحل را از ابتدا تا انتها انجام دهید و به خود استراحت ندهید و به جزوه و مطالب درسی مراجعه نکنید. شما می‌خواهید یک ارزیابی صادقه از “آمادگی امتحان” کنونی خود داشته باشید و بفهمید که برای جلسات بعدی مطالعه خود باید روی چه چیزهایی زمان صرف کنید.

زمانیکه امتحان تمام شد، آن را مرور کرده و به خود نمره بدهید. در این زمان باید به شدت صادقانه عمل کنید و از بهترین قضاوت خود برای نمره دادن به خود به جای استاد، استفاده کنید. کوچکترین جزئیات را درنظر بگیرید، به عقب برگردید و اشکالات خود را رفع کنید و مفاهیم یا مشکلاتی که باید زمان تمرین بیشتری را در هنگام آماده سازی امتحان برای آنها صرف کنید، یادداشت نمایید.

این کار به شما حقیقت را یک هفته قبل از امتحان واقعی نشان می‌دهد و توهمات اشتباه شما را در مورد چیزی که شما فکر می‌کنید می‌دانید چطور انجام دهید درمقابل چیزی که شما واقعاً می‌دانید، برطرف می‌کند.

توجه: در اینجا در مورد نمره خود وسواس نشان ندهید.

اگر خوب است، که عالی است، چیزهای کمتری برای نگران بودن در روزهای آینده خواهید داشت.

اگر بد است (یعنی خیلی بد)، باز هم عالی است، شما از رخ دادن یک فاجعه در امتحان واقعی جلوگیری کرده‌اید و متوجه شده‌اید که باید قبل از امتحان واقعی روی چه مطالبی وقت بگذارید. پس اجازه ندهید که ترس از نمره بد، شما را از انجام این گام بازدارد.

گام ۳: جلسات مطالعه مختص امتحان

بازه زمانی: ۲ الی ۵ روز قبل از امتحان

مدت: ۲ الی ۸ ساعت متناسب با مقدار اعتمادبنفس شما و نمره امتحان تمرینی شماره ۱

اینجا همانجایی است که امتحان تمرینی اولیه، نتیجه می‌دهد: زمانی که واقعاً نیاز است برای مطالعه امتحان خود زمان بگذارید.

حالا همانطور که در مورد آن صحبت کردیم، مطالعه برای یک امتحان معمولاً شامل جلسات پراکنده به شکل ماراتون در کتابخانه و طی یک یا دو روز قبل از روز امتحان است. اما طی این جلسات مطالعه هدف‌دار، ما تنها در حال مطالعه نیستیم، بلکه بجای آن یک تمرین خاص را انجام می‌دهیم.

ابتدا، چند ساعت را به حل مسائل از ابتدا اختصاص دهید. بازیابی فعال. به این معنا که بدون هیچ یادداشت و یا مطالعه قبلی، شروع به حل سوال کنیم. بازیابی فعال، سلاح مخفی شما برای کم کردن مراحل حل سوال هنگام امتحان است.

سپس اگر نیاز بود، برای چیزی که به آن “یادگیری معکوس” می‌گویم، زمان بگذارید. زمانیکه در طی حل مسئله در یک نقطه گیر می‌کنید، به این معناست که شما یا در روش حل مسئله و یا در خود مفهوم سوال، مشکل دارید. این نشانه به شما می‌گوید که باید به عقب برگردید و یک پاسخ سوال مشابه این سوالی که در حال حل آن بودید را برای خود تشریح کنید. برای خودتان یک جلسه خصوصی پرسش و پاسخ بگذارید تا زمانیکه کاملاً متوجه مطلب شوید. سپس می‌توانید به مرحله بازیابی فعال برگردید و چیزی که برای خود واضح کردید را تثبیت کنید.

برای این دو نوع جلسه مطالعه، از انواع مسائلی استفاده کنید که در گام ۲ برای تمرین بیشتر شناسایی کردید. شما از اولین تمرین امتحان خود می‌دانید که در کدام حوزه‌ها ضعیف هستید و ابتدا باید روی آنها تمرکز کنید.

سپس شما چندین مسئله اضافی که در اولین امتحان تمرینی شما نبودند اما احتمال می‌دهید که در امتحان باشند و یا سوالات چالش‌برانگیز هستند را نیز حل می‌کنید.

زمانیکه این گام را به اتمام رساندید، شما فضای خالی اطلاعات خود را پر کرده‌اید و حوزه‌هایی که در آن ضعیف بوده‌اید را تقویت کرده‌اید و اکنون باید آماده باشید برای قدم بعدی.

گام ۴: تمرین امتحان شماره ۲، احساس راحتی کردن

بازه زمانی: ۲ روز پیش از امتحان

مدت: ۱٫۵ ساعت

اگر تا بحال همه این مراحل را به درستی انجام داده باشید، این مرحله باید بیشتر نقش بالابرنده اعتماد بنفس شما را داشته باشد. در اینجا باید تمرکز خود را روی آشنا شدن با امتحان بگذاریم و او را مثل “یک دوست آشنای قدیمی” ببینیم.

ما با فضای امتحان راحت تر می‌شویم و استراتژی امتحانی خود را تثبیت می‌کنیم. اینجا همانجایی است که همه کارهایی که در روزهای قبل انجام داده‌ایم به کار می‌بندیم و در امتحان دادن استفاده می‌کنیم.

تمرین امتحان شماره ۲ باید چند روز قبل از امتحان اصلی باشد تا اگر نتیجه خوب نبود، بجای وحشت کردن و شب‌بیداری بخاطر ترس امتحان و پاسخ اشتباه دادن به نصف سوالات، شما برای وقت گذاشتن روی حوزه‌هایی که مشکل دارید، وقت داشته باشید.

تنها روی امتحان دادن تمرکز نکنید، بلکه این کار را هوشمندانه انجام دهید. این بهترین زمان برای تمرین کردن استراتژی امتحان شما (اگر داشته باشید!) و آشنا شدن هرچه بیشتر با قالب امتحان است.

گام ۵: مرور سریع و تمرین ذهنی قبل از امتحان

بازه زمانی: روز قبل از امتحان

مدت: ۱ ساعت

بلی! روز قبل از امتحان… امتحان نزدیک است و اگر شما این فرآیند را دنبال کرده باشید، حالا می‌توانید یک مرور سبک روی مطالب داشته باشید و در همان حال خودتان را برای امتحان فردا آماده کنید. در همین زمان همکلاسی‌های شما وحشت‌زده هستند و در تلاشند تا مطالب را از کتاب‌ها با روش تماس پیشانی، جذب کنند…

در اینجا کاری که ما انجام می‌دهیم یک بازیابی فعال سبک برای تازه نگه داشتن مطالب برای شماست. تنها یک مرور سریع انجام دهید و به این ترتیب، اطلاعاتی که شما نیاز دارید از آنها استفاده کنید، در ذهنتان خواهندبود.

همچنین اگر می‌توانید، از تصورات خود کمک بگیرید تا خودتان را در حال سروکله زدن با چالش‌های احتمالی و موانعی که ممکن است در طول امتحان با آنها مواجه شوید را “ببینید” و درنهایت با موفقیت آنها را پشت سر بگذارید.

فقط کافی نیست که در مورد افکار خوب فکر کنید. اینطور نیست که ما بگوییم، “اوه، فقط تصور کنید که در امتحان خوب عمل می‌کنید تا در نهایت خوب عمل کنید.” بجای این کار، شما از تمرین ذهنی استفاده می‌کنید تا خودتان را برای هر سناریوی قابل وقوعی آماده کنید و در مورد موانعی که سر راه شما خواهند بود، پیش از اینکه در امتحان اصلی با آنها مواجه شوید، در ذهن خود راه حلی برای آنها ارائه دهید… چون همانطور که همه ما می‌دانیم، به ندرت این اتفاق می‌افتد که همه چیز سر جلسه امتحان به خوبی پیش برود.

زمانیکه این کار را انجام می‌دهید، شما باید در مورد دنباله ای از اتفاقات متفاوتی که می‌توانید تصور کنید رخ دهند، فکر کنید:

  • ندانستن کل یک سوال
  • اشتباه کردن در میانه راه یک راه‌حل یک صفحه‌ای و تلاش برای عقب برگشتن و درست کردن آن
  • فراموش کردن ماشین‌حساب و یا برگه فرمول‌ها
  • و غیره

این آمادگی ذهنی به شما کمک می‌کند تا تمام نگرانی‌های امتحان را آرام کنید و شما را تا آنجا که ممکن است برای داشتن بهترین عملکرد سر جلسه امتحان اصلی آماده کند.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

مشاور سنتر
Logo
Enable registration in settings - general