آشنایی با پردرآمدترین رشته های پزشکی

رشته های زیر شاخه علوم پزشکی، علاوه بر داشتن تقاضای زیاد برای ادامه تحصیل از سمت دانش آموزان، دارای مزیت هایی از جمله، شان اجتماعی، درآمد خوب و امنیت شغلی هستند.

در این مقاله از وبلاگ مشاور سنتر به معرفی پردرآمدترین رشته های پزشکی می پردازیم.

رشته پزشکی

پزشکان بیماری را تشخیص داده و دارو تجویز کرده و بیماری را درمان می کنند. پزشکان متخصص و جراحان نیز به صورت تخصصی و استفاده از روش های تهاجمی در صورت نیاز و بر حسب شرایط بیمار، در درمان یک بیماری نقش مهمی دارند.

درآمد یک پزشک یا جراح، بسته به میزان تحصیلات، نوع تخصص، مهارت، و محل کار او « مطب شخصی، بیمارستان، درمانگاه، کلینیک»، به طور میانگین از از ۵ میلیون تا ۱۲۰ میلیون متغییر است.

البته خدمت یک پزشک در مناطق محروم و یا تدریس در دانشگاه ها و هیئت علمی شدن، نیز درآمد خوبی دارد.

رشته دندانپزشکی

دندانپزشکان به درمان بیماری های دندان و لثه و ناهنجاری های دهان می پردازند و درمان هایی جهت حفظ سلامتی دهان و دندان، ارائه می دهند.

اگر یک دندانپزشک بعد از سپری نمودن دوره تحصیلات عمومی خود، مایل به کسب تخصص در زمینه دندانپزشکی زیبایی مانند لمینت ها و ایمپلنت های دندانی ، ارتودنسی و سایر درمان های زیبایی دندانپزشکی، باشد، قطعا درآمد خوبی خواهد داشت.

البته بخشی از درآمد دندانپزشکان صرف هزینه مواد و ابزار مورد استفاده آن ها برای درمان بیماران، می شود ولی درآمد خالص آن ها بسته به نوع تخصص، میزان مهارت، محل فعالیت، از ۵ تا ۱۰۰ میلیون متفاوت است که جزء پردرآمدترین رشته های پزشکی می باشد.

رشته دارو سازی

فارغ التحصیلان رشته داروسازی پس از اتمام تحصیلات خود، در کارخانه داروسازی، داروخانه شخصی خود، مسئول فنی داروخانه، آزمایشگاه های تولید دارو و لوازم آرایشی و بهداشتی و یا در پست های اداری و اجرایی وزارت بهداشت قادر به فعالیت می باشند.

درآمد متوسط یک فارغ التحصیل داروسازی بسته محل فعالیت و دانش و تجربه او، از ۳ میلیون تا ۹۵ میلیون تومان متغییر است که در صورت اخذ مجوز تاسیس داروخانه این مبلغ افزایش خواهد یافت.

رشته دامپزشکی

دامپزشکان وظیفه مراقب سلامت و درمان حیوانات خانگی و سایر حیوانات را بر عهده دارند.

فارغ اتحصیلان رشته دامپزشکی، می توانند در کلینیک شخصی خود یا داروخانه های دامپزشکی و کلینیک ها مشغول به کار شوند.
امروزه با افزایش حیوانات خانگی، نیاز به دامپزشکان جهت انجام واکسیناسیون و درمان آن ها، نسبت به قبل بیشتر شده است. و دامپزشکان به طور میانگین درآمدی حدود ۳ تا ۲۰ میلیون در ماه دارند که بسته به شرایط مختلف، از جمله محل کار و مهارت او، متغییر است.

رشته فیزیوتراپی

یک فیزیوتراپیست اگر کسب و کار شخصی داشته باشد و برای خودش کار کند، مهمترین عامل در میزان درآمد او، تعداد بیمارانی است که به او مراجعه می کنند.

که این موضوع نیز به شهر محل کار، موقعیت دفتر کار، توانمندی او در ارتباط گرفتن و جذب بیماران و مواردی از این قبیل برمی گردد. ولی اگر مانند هر کسب و کار دیگری، بتواند خوب عمل کرده و تعداد بالایی از بیماران را جذب و درمان کند، درآمد بسیار خوبی می تواند داشته باشد.

فارغ التحصیلان رشته فیزیوتراپی عمدتا به دلیل نیاز به سرمایه برای راه اندازی کلینیک، معمولا بعد از اتمام دوره تحصیل ترجیح می دهند، ابتدا در یک بیمارستان یا کلینیک فیزیوتراپی مشغول به کار شوند و بعد از کسب تجربه لازم و تأمین سرمایه مورد نیاز، اقدام به راه اندازی کلینیک فیزیوتراپی نمایند.

اما اگر فیزیوتراپیست در استخدام یک کلینیک، مرکز بهداشتی یا بیمارستان باشد؛ میزان سابقه، پست سازمانی و عواملی از این قبیل، درآمد او را تعیین می کند.

در بخش خصوصی، معمولا در شروع، حقوق ثابت فیزیوتراپیست ها کمتر است. به مرور و با گذشت زمان و کسب تجربه بیشتر، معمولا با دریافت درصدی از حق درمان بیماران، به درآمد آن ها افزوده می شود. بررسی های ما در گفتگو با فیزیوتراپیست ها نشان می دهد، کسانی که سابقه کاری بین ۲ تا ۵ سال دارند، دارای درآمد متوسط ۶ تا ۱۸ میلیون در ماه می باشند، که در لیست پردرآمدترین رشته های پزشکی قرار می گیرد.

ویزیت خانگی نیز یکی از روش های کسب درآمد برای فیزیوتراپیست ها، حتی آن هایی است که تازه فارغ التحصیل شده اند و درآمد خوبی دارد.

رشته پرستاری

مراقبت های پزشکی در قبل و طول و بعد از جراحی بیماران و مراقبت های درمانی آن ها بر عهده پرستار می باشد. امروزه با افزایش نیاز بیمارستان ها و حوزه های مختلف درمانی به پرستاران و اهمیت این قشر در بهبود و ارتقاء وضعیت سلامت یک بیمار، درآمد خوبی برای آن ها وجود دارد.

همچنین پرستاران با شروع دوران کارآموزی خود در طول تحصیل، نیز مبلغی را به عنوان حقوق، دریافت می کنند.

اما به صورت حدودی در آمد پرستاران ۲٫۵ الی ۱۸ میلیون تومان می باشد که با احتساب شیفت های کاری و ادمه تحصیل در مقطع ارشد، این مبلغ قابل افزایش است.

در این مقاله به معرفی پردرآمدترین رشته های پزشکی پرداختیم، ولی باید خدمت خوانندگان محترم یادآور شویم که میزان درآمد های ذکر شده برای هر رشته، دقیق و قطعی نبوده و می تواند برحسب شرایط مختلفی چون میزان تحصیلات، تخصص، مهارت، دانش، اخلاق کاری، شهر و مکان فعالیت، تعداد مراجعان و سایر عوامل دیگر، متفاوت باشد.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

مشاور سنتر
Logo
Enable registration in settings - general