اعتماد به نفس و رابطه آن با موفقیت کنکوری ها

وقتی سخن از ویژگی های بارز افراد موفق در زمینه های مختلف از جمله موفقیت در کنکور به میان می آید، بیشتر آن ها پاسخ می دهند که آنان به خود و توانایی ها و استعدادشان اعتماد کافی دارند و همین  اعتماد به نفس باعث می شود که روی اهداف خود تمرکز بیشتری داشته باشند و به اهدافشان برسند.

شما واژه ی اعتماد به نفس را چگونه معنا می کنید؟

به طور کلی برای اعتماد به نفس تعریف های زیادی وجود دارد اما می توان به زبان ساده و عامیانه گفت اعتماد به نفس، باوری است که شما نسبت به خودتان در زندگی دارید. اعتماد به نفس به معنای پذیرش شخصیت خودتان، با هر نقطه ی قوت و ضعفی است.

اعتماد به نفس را خداوند در ضمیر ناخودآگاه ما قرار داده است تا ما را از تاریکی های جهل و نادانی و تنبلی به نور امید و انگیزه ی پیشرفت، هدایت کند.

اعتماد به نفس یعنی من قبول دارم که مهم هستم، من قبول می کنم که قرار است در کنکور و سایر مراحل زندگی ام موفق شوم. یعنی من می توانم از پس این کار بر بیایم هر چند ممکن است با مشکلات و شکست ها و ناکامی هایی در طول مسیر رسیدن به اهدافم مواجه شوم.

میزان اعتماد به نفس شما چه قدر است؟

پیش از این که برای خود پاسخی قانع کننده در مورد این عامل مهم و اساسی بیابید، این نکته را بدانید که اعتماد به نفس پایین یکی از مخرب ترین عادات فکری است که هرکسی می تواند داشته باشد و مانع موفقیت او در هر زمینه ای از جمله کنکور، می شود.

پس هر چه قدر خودتان و توانایی های تان را برای رسیدن به اهداف گوناگون در زندگی تان از جمله کنکور پایین تر ببینید، رویای رسیدن به اهداف تان از شما دورتر خواهد شد.

یکی از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی ها برای موفق شدن در کنکور و سایر زمینه های زندگی، این است که خود را برتر ببینید و به توانایی های خویش برای رسیدن به بزرگ ترین دستاوردها ایمان داشته باشید .

هر چه قدر پیش تر بتوانید خودتان را فردی ببینید که مهارت ها و ویژگی های لازم برای رسیدن به آرزوها و اهداف زندگی خود را دارد، دیگران هم بیشتر شما را همان گونه می بیند و این می تواند فرصت های زیادی برای شما و آینده تان پیش روی تان قرار دهد.

تاثیر اعتماد به نفس بر موفقیت شما در کنکور چگونه است؟

وقتی اعتماد به نفس خود را بالا برید نسبت به خودتان احساس خوبی پیدا می کنید و توانایی های تان را نادیده نمی گیرید. همان طور که خوبی های شخصیت تان را می بینید نسبت به نقاط ضعف تان هم آگاه می شوید و می فهمید که بدون عیب و ایراد نخواهید بود.

هنگامی که اعتماد به نفس و خودباوری خویش را افزایش می دهید، احساس مثبتی را در خود پدید می آورید که هیچ عملی توانایی گرفتن و سلب آن از شما را ندارد. همین احساس مثبت محرک و انگیزه شما برای تحمل سختی ها در مسیر رسیدن به اهدافتان می باشد.

مهم ترین مهارتی که پیش از هر چیز باید به دست آورده و آن را تقویت کنید اعتماد به نفس تان است.

برای شروع کار، ابتدا سعی کنید خودتان و شخصیت خود را بدون هیچ قید و شرطی دوست داشته باشید و در هر حالتی به خود انرژی مثبت بدهید حتی در شکست ها.

بدانید که اعتماد به نفس حقیقی این نیست که از مشکلات و سختی ها نترسیم، بلکه اعتماد به نفس واقعی آن است که بدانید و اطمینان داشته باشید، با این که می ترسید به هدف تان نرسید،  دست به عمل زده و هرگونه تلاشی را برای رسیدن به هدفتان انجام می دهید و تسلیم ناملایمات مسیر هدفتان نمی شوید.

در واقع اعتماد به نفس حقیقی روی توانایی های شما اثر مثبت میگذارد و باور و ایمان قلبی شما را برای رسیدن به اهدافتان اقزایش می دهد.

[تعداد: 3   میانگین: 4.7/5]
1 Comment
  1. Reply
    رویا پیرمغانلو 29 مارس 2019 at 2:48 ب.ظ

    لطفا راهنمایی کنید که چگونه می‌تونیم اعتماد به نفس خودمون رو افزایش بدیم؟

Leave a reply

مشاور سنتر
Logo
Enable registration in settings - general