هر آنچه قبل از انتخاب رشته پزشکی باید بدانید

سلام دوستان. داریم به روزهای پرتب و تاب کنکور نزدیک می شویم و پس از آن هم باید بنشینیم و به فکر انتخاب رشته مان باشیم. در این پست قصد دارم درمورد انتخاب رشته پزشکی اطلاعاتی به شما ارایه دهم. رشته پزشکی از جمله رشته های بسیار جذاب و پرطرفدار در بین رشته های دانشگاهی محسوب می‌شود و آرزوی اکثر والدین ایرانی دست یابی فرزندانشان به این شغل و جایگاه می‌باشد.

انتخاب رشته پزشکی با توجه به دو مولفه صورت می گیرد:

  1. میزان عشق و علاقه به حرفه ی پزشکی
  2. رتبه ای که در کنکور به دست می آوریم

همه ی عزیزان مطلعند که رشته پزشکی از جمله رشته هایی است که قبولی در آن سخت بوده و رتبه ای عالی می طلبد. همان طور که قبولی در این رشته  تلاش و سخت کوشی فراوانی می طلبد، تحصیل در این رشته هم نیازمند استمرار همان سختکوشی ها و درس خواندن های شبانه روزی می باشد.

رشته پزشکی رشته ای فوق العاده سنگین و دروس آن فوق العاده سخت هستند و کسانی که در این رشته قبول می شوند بایستی افرادی درس‌خوان بوده و پشتکار بالایی داشته باشند. خود من چند نفری را می شناسم که علی رغم قبولی در این رشته و عبور از سد کنکور، نتوانستند به تحصیل در این رشته ادامه بدهند و اواسط تحصیل شان قضیه را با یک لیسانس مثل تغذیه، پرستاری، بیهوشی و یا سایر رشته های مرتبط فیصله دادند و قید پزشکی را زدند. هنگام تحصیل در رشته پزشکی بایستی از همان روز اول درس ها را با جدیت تمام بخوانید و به شب امتحان موکول نکنید.

نظام آموزشی پزشکی عمومی شامل ۴ دوره است:

  1. دوره علوم پایه (۵ ترم )
  2. دوره فیزیوپاتولوژی (یک سال)
  3. دوره کارآموزی بالینی (مقطع استیجری، دو سال که از این مقطع وارد بیمارستان می‌شوید)
  4. و آخرین دوره، دوره کارورزی بالینی (مقطع اینترنی، یک و نیم سال)

حین تحصیل در رشته پزشکی دو بار آزمون جامع برگزار می شود:

  1. پس از پایان دوره ی علوم پایه و قبل از ورود به دوره ی فیزیوپاتی
  2. قبل از ورود به دوره ی کارورزی بالینی (دوره ی اینترنی)

امتحان جامع  شامل کلیه درس هایی است که در طی تحصیل خوانده اید و برای ورود به مرحله بعدی حتما باید در این آزمون ها نمره قبولی بیاورید و گرنه نمی توانید به تحصیل ادامه بدهید. هر دانشجویی حداکثر سه بار می تواند در این آزمون‌های جامع شرکت کند و اگر نتواند نمره قبولی را در آزمون‌های جامع بدست آورد، نمی تواند به تحصیل در رشته ی پزشکی ادامه دهد.

پس از اتمام دوره هفت ساله شما عنوان پزشک عمومی را بدست آورده اید که بایستی به مدت دو سال هم طرح بگذرانید. یعنی در محلی که دولت تعیین میکند به عنوان پزشک کار کنید.

پس از اتمام طرح شما می توانید کارهای مختلفی به عنوان یک پزشک انجام بدهید. می توانید مطب خصوصی بزنید، می توانید در مراکز بهداشتی وادارات دولتی استخدام بشوید، می توانید در امر آموزش و تحقیق وارد شوید و یا اینکه بخواهید ادامه تحصیل بدهید تا به اصطلاح متخصص شوید.

برای ادامه تحصیل و متخصص شدن هم امتحان سختی در پیش رو دارید. پس از دادن امتحان مربوطه (آزمون دستیاری پزشکی) با توجه به رتبه ای که در این آزمون کسب می‌کنید و علاقمندی‌تان، میتوانید تخصص مربوط را جهت ادامه تحصیل انتخاب کنید.

مثلا رشته رادیو لوژی و چشم از جمله رشته هایی هستند که رتبه ی بالاتری را می خواهند و در امتحان آزمون دستیاری بایستی رتبه ای عالی کسب نمایید. تحصیل در تخصص بسته به رشته ای  که انتخاب کرده اید حداقل چهار سال طول می کشد. پس از پایان این دوره است که شما به عنوان پزشک متخصص دست می‌یابید؛ مثلا پزشک متخصص قلب یا متخصص گوارش می شوید.

برای ادامه تحصیل (پس از پزشک عمومی شدن) گزینه دیگری هم هست. راه بعدی ادامه تحصیل از طریق  شرکت در آزمون دکتراهای phd (پی اچ دی) وزارت بهداشت و یا وزارت علوم می باشد. مثلا ادامه تحصیل در رشته ی  تغذیه ، طب سنتی، فیزیولوژی ، آناتومی و …

باتوجه به مطالب فوق، پزشکی رشته ای است که علاوه بر جدیت و تلاش فراوان نیازمند حس انسان دوستی و مسئولیت پذیری بالایی است. توصیه من به شما عزیزان این است که اگر این قابلیت و توانایی را در خودتان می بینید که بتوانید با سختی های تحصیل در این رشته کنار بیایید به فکر انتخاب این رشته باشید و گرنه صرفا به خاطر حرف دیگران و بدون علاقه هرگز به سراغ این رشته نروید؛ چرا که شما شاید برای قبولی در کنکور پزشکی یکی دو سال سخت درس خوانده باشید ولی این را بدانید که برای یک پزشک عمومی شدن بایستی هفت سال تمام با جدیت درس بخوانید. خلاصه انتخاب رشته پزشکی یعنی عجین شدن پوست و خونتان با مطالعه شبانه روزی. پس اگر اهلش هستین بسم الله. موفق باشین.

انتخاب رشته پزشکی بایستی با دقت و ظرافت خاصی صورت پذیرد تا خدای ناکرده با اشتباهی کوچک، زحمات‌تان به هدر نرود. لذا توصیه ما به شما عزیزان این است که سعی نمایید از راهنمایی های مشاورانی دلسوز و مطلع  استفاده نمایید. مشاوره سنتر با کادری مجرب و کارآزموده پاسخگوی شما در تمامی مراحل انتخاب رشته و تحصیل می باشد.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

مشاور سنتر
Logo
Enable registration in settings - general