15 شغل مشاوره ای محبوب

کدام شغل مشاوره برای شما مناسب است؟

آیا تاکنون به مشاور بودن فکر کرده‌اید؟

یا اینکه مشاور بودن به چه معناست و کدام نوع مشاغل مشاوره‌ای پر تقاضا هستند؟

همانند کارآفرین بودن، مشاور بودن چیزی است که بسیاری از حرفه دوست‌های جوان آرزوی آن را دارند بدون اینکه واقعاً بدانند در مورد چه چیزی است.

در راهنمای امروز ما مشاوره را به سه دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌کنیم و 15 مورد از محبوب‌ترین انواع شغل مشاوره را ارزیابی خواهیم کرد.

قبل از شروع، بیایید مشاوره را تعریف کنیم.

مشاوره چیست؟

با توجه به فرهنگ لغت آکسفورد، مشاور کسی است که «به ارائه مشاوره تخصصی به افرادی مشغول است که در زمینهٔ خاصی مشغول به کار هستند.»

به‌عبارت‌دیگر، مشاوره به‌سادگی کسب‌وکار ارائه‌ی مشاوره‌ی تخصصی به یک گروه خاص از افراد است.

آیا شما تخصص خاصی دارید؟

آیا افرادی وجود دارند که بخواهند از این تخصص شما بهره‌مند شوند؟

اگر می‌توانید به این افراد کمک کنید تا مشکلات خود را حل کنند و اهداف خود را به دست آورند، تبریک می‌گویم، شما می‌توانید یک مشاور باشید!

پس کدام‌یک از انواع تخصص معمولاً به حرفه‌ی مشاوره منجر می‌شود؟

برای پاسخ دادن به این سؤال، ما باید سه دسته‌ی اصلی مشاوره را درک کنیم.

5 نوع اصلی شغل مشاوره‌ی مدیریتی

زمانی که کسی کلمه‌ی «مشاوره» را می‌گوید، بیشتر مردم به مشاوره مدیریت فکر می‌کنند. این حوزه تحت تسلط شرکت‌های بزرگ مشاوره‌ای مانند مکینزی (McKinsey)، بین (Bain) و گروه مشاوران بوستون (Boston Consulting Group) قرار دارد که به‌منظور کمک به بهبود استراتژی و عملکرد سرمایه‌گذاری‌های تجاری یا مدیریت رویدادهای تجاری مهم مانند ادغام و مالکیت استخدام می‌شوند.

مشاوران مدیریت یکی از بالاترین حقوق‌ها را در دنیای حرفه‌ای دریافت می‌کنند و همان‌طور که از چنین حرفه‌ی پر درآمدی انتظار می‌رود، ورود به این عرصه بسیار دشوار و بی‌رحمانه رقابتی است. شما به بالاترین رتبه‌ها نیاز دارید، باید در رویدادهای شبکه‌ای، ارتباطات مناسبی ایجاد کنید و باید در هر مرحله از فرآیند مصاحبه کاملاً موفق شوید.

و زمانی که وارد این کار شدید، کارها به‌راحتی پیش نخواهند رفت. شما باید در یک سیستم پیشرفت «ارتقا بگیر یا اخراج شو» در هر سطح عملکرد بالایی داشته باشید.

مشاوره مدیریتی می‌تواند به چندین رشته شغلی تقسیم شود و پنج مورد زیر بیشترین محبوبیت را دارند:

 1. مشاغل مشاوره‌ی استراتژی

استراتژی کسب‌وکار یا «مدیریت استراتژیک»، بالاترین سطح تصمیم‌گیری است که کسب‌وکاری را هدایت می‌کند. این حوزه‌ی C-suite است و یک دیدگاه کلی از کسب‌وکار را از بالا به پایین در برمی‌گیرد. این‌جایی است که در آن اساسی‌ترین تصمیمات هدایتی گرفته می‌شوند که بر هر جنبه‌ای از کسب‌وکار تأثیر می‌گذارند.

مدیریت استراتژیک سؤالاتی مانند موارد زیر را می‌پرسد:

 • چشم‌انداز و مسیر طولانی‌مدت ما چیست؟
 • آیا باید منابع را برای ورود به بازار جدید اختصاص دهیم؟
 • آیا ما باید بخش‌های / شرکت‌های تجاری خاصی را رها کنیم یا سهام فعلی خود را حفظ کنیم؟

پاسخ دادن به این سؤالات به تحلیل عمیق داده‌ها و درک بازار نیاز دارد. این‌ها تصمیمات کلانی برای یک کسب‌وکار بزرگ هستند و انجام «راستی آزمایی» هدایت‌ها و نتایج بالقوه فرآیند فشرده‌ای است.

به همین دلیل است که رهبران کسب‌وکار اغلب مشاوران استراتژی را که در یک صنعت خاص یا نوع خاصی از تصمیم‌گیری کسب‌وکار تخصص دارند، به کار دعوت می‌کنند. مشاوران قادر خواهند بود تا هر امکان و احتمالی را ببینند و خلاصه‌ای کامل و بی‌طرفانه ارائه دهند و سپس C-suite را در تصمیم‌گیری خود استفاده کنند. از دیدگاه شغلی، مشاوره استراتژیک، معتبرترین و دشوارترین رشته قابل‌دستیابی در مشاوره مدیریت محسوب می‌شود. برای شروع کار در تجارت و پیشرفت، باید در هر متریک قابل‌تصور در «رده‌ی بالایی» قرار داشته و توانایی استثنایی برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها داشته باشید.

 1. مشاغل مشاوره عملیاتی

فرآیند عملیاتی یک کسب‌وکار را خود کسب‌وکار هدایت می‌کند. عملیات شامل موارد زیر است:

 • مدیریت فرآیند
 • مناقصه
 • برون‌سپاری
 • مدیریت زنجیره عرضه

کسب‌وکارها همیشه به شیوه‌های مختلفی به دنبال بهترین راه بهینه‌سازی فرآیندهای عملیاتی خود هستند، مانند افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها، بهبود کیفیت و غیره.

بااین‌حال، در شرایط خاص، از قبیل رکود اقتصادی، تغییر مدیریت و یا گسترش فناوری، مشاوران عملیاتی برای ارائه مشاوره در مورد تغییرات قابل‌توجه در فرآیندهای عملیاتی کسب‌وکار، به همکاری دعوت خواهند شد.

مشاوران عملیاتی با مدیران ارشد اجرایی کسب‌وکار از نزدیک همکاری می‌کنند تا ارزش بیشتری را از عملیات کسب‌وکار استخراج کنند. آن‌ها عمدتاً سؤالات «چگونه» می‌پرسند، مانند:

 • چگونه می‌توان هزینه‌های این کارخانه را کاهش داد؟
 • چگونه بازده این کارخانه را افزایش دهیم؟
 • چگونه می‌توانیم تنگناها را در این زنجیره عرضه کاهش دهیم؟
 • چگونه می‌توان کنترل کیفیت را در این فرایند تولید بهبود بخشید؟

برخلاف مشاورهای استراتژیک، مشاوران عملیاتی اغلب فراتر از تنها ارائه‌ی مشاوره با یک کسب‌وکار کار می‌کنند و در بسیاری از موارد از طریق پیاده‌سازی و استقرار درگیر هستند؛ اما مانند همه مشاوران مدیریت، مشاوران عملیاتی حل‌کننده‌ی مشکلات هستند و ورود به این زمینه کاری بسیار رقابتی است.

 1. مشاوره مشورت مالی

کسب‌وکارها برای دوام و پیشرفت، باید تصمیمات مالی بی‌طرفانه و آگاهانه بگیرد؛ و برای این تصمیمات باید تعداد بسیار زیادی متغیر پیچیده را در نظر بگیرند.

به همین دلیل است که بازار خدمات مالی بسیار گسترده است، ازجمله:

 • امور مالی شرکت
 • خدمات معاملات
 • بازسازی
 • مدیریت ریسک
 • دادگستری و دادرسی
 • مشاور املاک

مشاورین مالی برای ارائه مشاوره مالی و تخصص ویژه به شرکت خصوصی همکاری نزدیکی با مشتریان دارند؛ و مزایا به‌راحتی قابل‌درک هستند: مطالعه‌ای نشان داد که یک مشاور مالی خوب می‌تواند بازده سرمایه‌گذاران را 3.75 درصد افزایش دهد.

مشاوران مالی سؤالاتی مانند این موارد را می‌پرسد:

 • چگونه می‌توانیم مالیات این شرکت را از نظر قانونی و اخلاقی کاهش دهیم؟
 • چگونه می‌توان جریان نقدی را در این کسب‌وکار بهبود ببخشیم؟
 • کدام فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشترین بازده را با کمترین ریسک ارائه می‌دهند؟

مشاورین مالی باید صلاحیت خاص و مجوز ارائه مشاوره مالی را کسب کنند.

برای مثال، در ایالات‌متحده، به‌منظور کسب مجوز سری 65 یا 66، باید یک امتحان درخواست شده که توسط تنظیم مقررات صنعت مالی ایالات‌متحده (FINRA) برگزار می‌شود را قبول شوید.

 1. مشاور منابع انسانی

کاترین مینشو (Kathryn Minshew)، بنیان‌گذار و مدیرعامل The Muse، گفت: «یک شرکت تنها به‌اندازه افرادش خوب است.»

بنابراین، نیاز به مدیریت مؤثر کارکنان برای موفقیت درازمدت کسب‌وکار حیاتی است؛ و باید به آن توجه زیادی شود. کسب‌وکارها برای مدیریت موارد زیر نیازمند فرایندهای درجای روشن و مؤثر هستند:

 • آموزش و توسعه
 • مشارکت و رضایت کارکنان
 • حل‌وفصل اختلاف
 • مزایای کارکنان و حقوق بازنشستگی
 • پویایی استعداد

صنعت مشاوره منابع انسانی به‌منظور کمک به رسیدگی شرکت‌ها به این وظایف و تصمیمات تخصصی‌تر از مشاوره مدیریت عمومی پدید آمد.

مشاوران منابع انسانی سؤالاتی مانند این‌ها را می‌پرسند:

 • آیا این سیاست و رویه‌ها با قوانین و مقررات دولت / فدرال مطابقت دارند؟
 • چطور می‌توانیم این سیاست‌ها و روال‌های HR را به بهترین نحو اجرا کنیم؟
 • آیا ما به ایجاد و اجرای جلسات آموزشی مربوط به برنامه‌های منابع انسانی نیاز داریم؟
 • چگونه می‌توانیم رضایت و تأثیرگذاری کارکنان را بهبود بخشیم؟

اساساً، مشاوران منابع انسانی کار می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که یک سازمان از کارکنان خود به مؤثرترین حالت ممکن استفاده می‌کند.

این مشاوران باید دانش گسترده‌ای از بسیاری از زمینه‌های دیگر، ازجمله حسابداری، بازاریابی، IT، امور مالی و قوانین کار داشته باشند. این کار آن‌ها را قادر می‌سازد تا مسائل مربوط به منابع انسانی شرکت را به‌طور کامل درک کنند و چگونگی آن‌ها را بهتر بهبود ببخشند.

همچنین، مشاوران HR معمولاً به یک مدرک لیسانس در موضوعی مانند مدیریت منابع انسانی یا اداره کسب‌وکار و یک گواهینامه تخصصی HR که توسط یک سازمان مانند موسسه صدور گواهینامه HR (HRCI) اداره می‌شود، نیاز دارند.

 1. مشاوره ریسک و پیروی (از قانون)

همه سازمان‌ها باید به قوانین، مقررات، استانداردها و شیوه‌های اخلاقی پایبند باشند. و پیروی فرایند حصول اطمینان از کاری است که آن‌ها انجام می‌دهند.

اجرای پیروی با استفاده از سیاست‌های شرکت به شناسایی و جلوگیری از هرگونه نقض حاکمیت مانند کلاه‌برداری، سوءاستفاده یا تبعیض کمک کند. این کار به‌نوبه خود، می‌تواند سازمان را از جریمه و پرونده‌های قضائی محافظت کند.

به‌عبارت‌دیگر هدف از یک برنامه پیروی، حفاظت یک سازمان از ریسک است.

مشاوران ریسک و پیروی سؤالاتی مانند این موارد را می‌پرسند:

 • چگونه می‌توانیم تجزیه‌وتحلیل عمیق برنامه‌های پیروی این سازمان را در رابطه با مقررات قابل‌اجرا و استانداردهای اخلاقی انجام دهیم؟
 • برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض ریسک، ریسک‌های مربوط به کسب‌وکار یا به‌طور خاص مربوط به صنعت که ما برای آن‌ها به ایجاد کنترل‌های داخلی نیاز داریم، کدام موارد هستند؟
 • چگونه می‌توانیم این برنامه پیروی را بهبود بخشیم و آن را در شرکت همگانی کنیم؟

مشاوران ریسک و پیروی با ارزیابی این مسائل به مدیران ارشد مشاوره می‌دهند؛ و اغلب برای توسعه برنامه‌هایی کار می‌کنند که هماهنگ‌سازی گسترده و پیروی سازمان را تضمین می‌کنند.

این مشاوران باید دارای آگاهی گسترده‌ای از مقررات قانونی و مدیریت سازمانی باشند، اما همچنین به درک عمیقی از پارامترهای پیروی خاص مربوط به صنعت و یا جایگاه خود نیاز دارند.

مشاوران ریسک و پیروی تقریباً همیشه به یک مدرک لیسانس نیاز خواهند داشت. بسیاری نیز دارای مدرک پیشرفته مانند ارشد مدیریت کسب‌وکار (MBA) یا حسابداری رسمی (CPA) هستند.

5 تیپ اصلی مشاغل مشاوره شرکتی

همانند کلمه‌ی «مشاوره»، دسته مشاوره شرکت‌ها طیف گسترده‌ای از توصیف‌ها و تمرکز شغلی را پوشش می‌دهد.

این کار بیش از یک دسته‌بندی همه‌جانبه، برای کسانی است که عنوان شغل «مشاوره» در دنیای شرکت را دارند. این کار می‌تواند مانند خدمات مشاوره در خانه، تیم‌های اجرایی، شرکت‌های مشاوره B2B و بسیاری از چیزهای دیگر باشد.

به‌عنوان یک قانون کلی، افرادی که در این دسته قرار دارند مسیر شرکت را دنبال می‌کنند و اغلب حداقل یک دهه تجربه در صنعت خود دارند.

پنج تیپ شغلی زیر محبوب‌ترین بخش‌های مشاوره شرکت‌ها را نشان می‌دهند.

 1. مشاغل مشاوره IT

فناوری به‌سرعت در حال پیشرفت است و اگر کسب‌وکارها قصد دستیابی به اهدافشان را دارند و می‌خواهند مرزهای رقابتی خود را حفظ کنند، باید آگاه باشند.

فناوری اطلاعات (IT) به بخش بزرگی از تجارت واردشده و شامل اجزای زیر است:

 • ادغام سیستم‌ها
 • شرکت معماری
 • مدیریت نرم‌افزار
 • تجزیه‌وتحلیل داده‌ها

نیاز به مشاوره تخصصی در ایجاد، پیاده‌سازی و مدیریت این سیستم‌ها، صنعت مشاوره فناوری اطلاعات را (408 میلیارد دلار) – تقریباً دو برابر ارزش صنعت مشاوره مدیریت – 229 میلیارد دلار، تسخیر کرده است.

برخلاف مشاوره مدیریت که به نظر می‌رسد به قلمرو کسب‌وکارهای سازمانی و شرکت‌ها متمایل است، مشاوره فناوری اطلاعات تقریباً به هر کسب‌وکاری در هراندازه‌ای مربوط بوده و حتی برای آن‌ها ضروری است.

مشاوران IT سؤالاتی همچون موارد زیر را می‌پرسند:

 • چگونه می‌توانیم از فناوری جدید برای کمک به رسیدن به اهداف استراتژیک‌مان استفاده کنیم؟
 • آیا ما می‌توانیم تنظیمات IT موجود را بهینه‌سازی کنیم یا باید آن را جایگزین کنیم؟
 • چطور می‌توانیم تغییرات را به‌طور مؤثر با چارچوب موجود ادغام کنیم؟

مشاوره IT به‌شدت خواستار این موارد است: جرارد ورویج (Gerard Verweij)، رهبر مشاوره‌ی فناوری اطلاعات ایالات‌متحده برای PricewaterhouseCoopers می‌گوید: «ما برای مشتریانمان زندگی می‌کنیم.» «این جمله گاهی اوقات بدان معنی است که ما باید قربانی کنیم زیرا مشتریان ما به آن نیاز دارند. به‌مرور زمان، کار آخر هفته و در سفر همه بخشی از کار خواهند شد.»

مشاوران فناوری اطلاعات باید دارای اطلاعات دقیقی از برنامه‌های پیشرو، نرم‌افزار تجزیه‌وتحلیل، شیوه‌های امنیتی، محاسبات ابری و غیره باشند. آن‌ها همچنین باید از فنّاوری‌های نوظهور آگاه باشند. این‌یک زمینه چالش‌برانگیز است، اما تقاضای روزافزون نیز به این معنی است که دسترسی به آن به‌طور منصفانه‌ای آسان است.

 1. مشاغل مشاوره کسب‌وکار

«مشاوره کسب‌وکار» یک اصطلاح جامع است که بسیاری از انواع مشاوره را شامل می‌شود – از آموزش کارکنان تا وظایف دشوار مانند اخراج کارکنان.

به‌سادگی، مشاوران کسب‌وکار شیوه‌ی کسب‌وکار را تجزیه‌وتحلیل کرده و پس‌ازآن توصیه‌های بهبود بخشی را ارائه می‌دهند. آن‌ها معمولاً دارای تخصص خاصی هستند که از طرف شرکت استخدام می‌شوند تا عامل قدرتی برای شرکت باشند.

سازمان‌ها ممکن است در صورت نیاز به موارد زیر یک مشاور کسب‌وکار استخدام کنند:

 • کسی که می‌تواند بی‌طرفانه به کسب‌وکار نگاه کند تا مشکلات را شناسایی کند و راه‌حل‌هایی ارائه دهد.
 • برای حل یک مشکل خاص یا سرمایه‌گذاری روی یک فرصت تخصص ویژه‌ای دارند.
 • شخصی که بی‌طرف و هدفمند برای مقابله با مسائل بحث‌برانگیز مانند اخراج یا حل مناقشات کار کند.
 • قدرت اضافی برای افزایش قدرت کارکنان فعلی.

مشاوران کسب‌وکار سؤالاتی مانند موارد زیر می‌پرسند:

 • نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدهای (SWOT) این کسب‌وکار چیست؟
 • آیا می‌توانیم مجدداً منابع را برای تولید بازدهی بهتر اختصاص بدهیم؟
 • در این لحظه، آیا تمرکز کسب‌وکار بر روی به دست آوردن مشتریان بیشتر، افزایش مقدار متوسط سفارش (AOV) یا حفظ مشتریان برای تکرار خرید است؟

مشاوران کسب‌وکار به‌جای گواهی‌نامه‌های خود، به خاطر تجربه و شهرتشان استخدام می‌شوند. اگر شما همواره می‌توانید مشکل خاصی را حل کنید که بسیاری از شرکت‌ها با آن روبرو هستند، می‌توانید به‌عنوان یک مشاور کسب‌وکار موفق شوید.

گفتنی است، مگر اینکه شما راهی برای شروع یک کسب‌وکار مشاوره خارج از کانال‌های معمولی پیدا کنید، حداقل یک مدرک لیسانس لازم است تا جایگاه خود را در دنیای شرکت‌ها به دست آورید. مشاوران کسب‌وکار معمولاً پس از گذشت چند دهه تجربه در صنعت به مشاوره می‌پردازند و معمولاً مهارت‌های پیشرفته‌ای در یک موقعیت مشخص دارند.

 1. مشاغل مشاوره‌ی محیط‌زیست

شرکت‌ها دیگر آزاد نیستند تا به‌راحتی مناطق بزرگی از زمین را به خواست خود تغییر شکل دهند. سازمان‌های بزرگ باید به‌طور دقیق اثرات زیست‌محیطی فعالیت‌های خود را پیش‌بینی کنند، راه‌هایی برای محدود کردن آسیب‌ها پیدا کنند و اطمینان حاصل کنند که آن‌ها با قوانین و مقررات محیط‌زیستی سازگار باقی بمانند.

این قوانین و مقررات زیست‌محیطی به تعداد زیادی از صنایع، از ساخت‌وساز تا مدیریت زباله و توسعه انرژی و برنامه‌ریزی شهر اعمال می‌شوند. قبل از شروع پروژه، شرکت‌های این صنایع و بسیاری دیگر باید یک مشاور محیط‌زیست را استخدام کنند تا اثر طرح‌های پیشنهادی آن‌ها را تجزیه‌وتحلیل کند و یافته‌های خود را به دولت محلی ارسال کند.

مشاوران محیط‌زیست سؤالاتی مانند موارد زیر را می‌پرسند:

 • این فعالیت تجاری چگونه بر محیط‌زیست تأثیر می‌گذارد؟
 • آیا این فعالیت با قوانین و مقررات محیط‌زیست محلی، ایالتی و فدرال مطابقت دارد؟
 • چگونه می‌توان تأثیر منفی این فعالیت پیشنهادی را کاهش داد؟

مشاوران محیط‌زیست اغلب برای شرکت‌های بزرگ مشاوره‌ای مشغول به کار هستند، اما می‌توانند به‌عنوان بخشی از شرکت‌های کوچک یا سازمان‌های دولتی نیز به‌عنوان مشاوران مستقل کار کنند.

موفقیت یک مشاور محیط‌زیست معمولاً بر توانایی آن‌ها در دریافت پیشنهاد‌های پذیرفته‌شده توسط متخصصین زیست‌شناسی بسیار شناخته‌شده متکی است که به این معنی است که آن‌ها باید سطح مشابهی از آموزش و درک را داشته باشند.

 1. مشاغل مشاوره‌ی نرم‌افزاری

نرم‌افزار رایانه‌ای یک ابزار تجاری قدرتمند است – اما تنها زمانی که به‌طور مؤثر استفاده شود.

هنگامی‌که کسب‌وکارها سوئیت‌های نرم‌افزاری بزرگ و پیچیده‌ای را خریداری می‌کنند که برای اقدامات آن‌ها اساسی هستند، بسیار مهم است که نرم‌افزار را با موفقیت اجرا کنند و روند کاری خود را پیرامون آن بهینه‌سازی کنند.

انواع سوئیت‌های نرم‌افزاری بزرگ اغلب بر فرآیندهای کسب‌وکار زیر تمرکز دارند:

 • مدیریت ارتباط با مشتری
 • برنامه‌ریزی منابع سازمانی
 • سیستم مدیریت محتوا
 • مدیریت زنجیره عرضه
 • مدیریت منابع انسانی

بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین راه‌حل‌های نرم‌افزاری به‌ندرت «به‌طور خلاقانه» مؤثر هستند و باید درخور نیازهای هر کسب‌وکار باشند که معمولاً توسط کسب‌وکار فروش نرم‌افزار کنترل می‌شود.

بااین‌حال، حتی زمانی که ما از سطوح سفارشی عبور می‌کنیم، هنوز هم‌سطح بالایی از پیچیدگی‌ها را می‌بینیم، به همین دلیل است که معمولاً یک گروه سه نفره از کارشناسان متخصص برای کمک به اجرای نرم‌افزار کسب‌وکار وجود دارد.

مشاوران نرم‌افزاری سؤالاتی مانند موارد زیر می‌پرسند:

 • چگونه می‌توانیم ناکارآمدی روند کار را با این نرم‌افزار حل کنیم؟
 • چگونه می‌توانیم این نرم‌افزار را برای حل چالش‌های خاصی که این سازمان با آن‌ها روبرو است، اجرا کنیم؟
 • چگونه می‌توانیم کارکنان را به بهترین نحو آموزش بدهیم تا از این نرم‌افزار به‌طور مؤثر استفاده کنند؟

مشاوران نرم‌افزاری شرکت باید در یک زمینه‌ی نرم‌افزاری خاص بسیار بامهارت باشند و در تفکر تحلیلی و فرآیندهای حل مسئله متخصص باشند. آن‌ها معمولاً به مدرک لیسانس در زمینهٔ مهندسی نرم‌افزار یا توسعه‌ی نرم‌افزار نیاز دارند.

 1. مشاوره فروش

فروش به‌طورکلی مهم‌ترین بخش یک کسب‌وکار است و هر کسب‌وکاری در این سیاره می‌خواهد عملکرد تیم فروش خود را بهبود بخشد. این موضوع باعث می‌شود فروش زمینه‌ای مناسب برای مشاوران شرکت باشد.

نقش یک مشاور معمولاً بر آموزش فروشنده‌ها متمرکز است، اما آن‌ها می‌توانند برای مشاوره در روند کار، انتخاب یا استفاده از CRM و روش‌های مدیریت مؤثرتر تیم فروش نیز استخدام شوند.

مت بیلتسکی (Matt Belitsky)، SVP از فروش و بازاریابی جهانی (Global Sales & Marketing) در کومیکو (Komiko)، گفت: «زمانی که شما به یک تیم بیرونی نیاز داشته باشید تا دیدگاه تازه‌ای در مورد چگونگی واجد شرایط بودن، پیشرفت و بهتر نزدیک شدن به تیم شما بدهد، یک مربی فروش باید وارد شود.»

مشاوران فروش سؤالاتی مانند موارد زیر می‌پرسند:

 • چگونه می‌توانیم روند فروش فعلی این کسب‌وکار را بهبود بخشیم؟
 • کدام استراتژی فروش به بهترین شکل کار می‌کنند و چگونه می‌توان آن‌ها را به ابزار نفوذ تبدیل کرد؟
 • چطور می‌توانیم تیم فروش خود را تشویق کنیم؟
 • چگونه می‌توانیم یک تیم فروش تشکیل دهیم و آن را به‌طور مؤثر مدیریت کنیم؟

مسیر تبدیل‌شدن به یک مشاور فروش بسیار سرراست است. شما باید درفروش برتری داشته باشید و سپس در مدیریت یک تیم فروش برتر شوید. هرچه تیم‌های فروش بیشتری را با موفقیت مدیریت کنید و از نردبان شرکت بالاتر بروید، به‌عنوان مشاور استخدامی جذاب‌تر خواهید بود.

5 نوع اصلی مشاغل مشاوره‌ی مستقل

اغلب هنگامی‌که فردی در یک زمینه خاصی تخصص خود را گسترش داده است، به‌جای اینکه کار خود را به‌عنوان یک کارمند ادامه دهد، تصمیم می‌گیرد که کسب‌وکار خود را پیرامون آن تخصص بسازد.

تخصص خاصی که به فروش می‌رسد، می‌تواند تقریباً هر چیزی باشد و به لطف اقتصاد نوظهور، هزاران نفر از مشاوران مستقل جدید، کسب‌وکار بسیار پرسودی را برای خود ایجاد می‌کنند.

درحالی‌که مشاوران مستقل مختلف، کسب‌وکار خود را از راه‌های مختلفی می‌سازند، اکثر آن‌ها از اینترنت به‌عنوان راه اصلی خود برای ایجاد رهبری و جذب مشتریان جدید استفاده می‌کنند که ما این استراتژی را در مشاور سنتر آموزش می‌دهیم.

تمام ده تیپ مشاغل مشاوره‌ای که تاکنون پوشش داده‌ایم می‌توانند به‌عنوان یک مشاور مستقل هدایت شوند و مشاوره کسب‌وکار به‌طور ویژه انتخاب محبوبی در این حوزه بود. علاوه بر این، پنج زمینه زیر به‌طور خاصی در بین مشاوران انفرادی محبوب هستند.

 1. مشاغل مشاوره بازاریابی

تمام کسب‌وکارها نیاز به جذب، تبدیل و حفظ مشتریان جدید دارند؛ و برای انجام این کار، کسب‌وکارها باید کانال‌های بازاریابی پیچیده مانند موارد زیر را ساخته و اجرا کنند:

 • تبلیغات کلیکی (PPC)
 • بازاریابی محتوا
 • بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)
 • بازاریابی پاسخ مستقیم
 • تبلیغات چاپی، تلویزیونی و رادیویی

انتخاب کانال‌های بازاریابی مناسب برای پیگیری می‌تواند برای صاحبان کسب‌وکار چالش‌برانگیز باشد. گزینه‌های زیادی وجود دارد و اگر اشتباه انتخاب کنید، می‌توانید کسب‌وکار خود را قبل از آن‌که پیش برود، به گل بنشانید.

علاوه بر این، دنیای بازاریابی همواره در حال تغییر است. کانال‌های بازاریابی و فنّاوری که آن‌ها را قدرتمند می‌کند همیشه در حال تکامل هستند. کانال‌های جدید به‌طور مداوم درحال‌توسعه هستند. هر کانالی که برای کسب‌وکاری مؤثر باشد می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی در یک سال تغییر کند.

به همین دلیل است که بسیاری از کسب‌وکارها مشاوران بازاریابی را استخدام می‌کنند تا به آن‌ها کمک کنند کمپین‌های بازاریابی خود را برنامه‌ریزی کرده، بهبود یا تکامل بخشند و یا حتی اجرا کنند.

مشاوران بازاریابی مستقل سؤالاتی مانند موارد زیر می‌پرسند:

 • این کسب‌وکار باید کدام کانال‌های بازاریابی را دنبال کند؟
 • چگونه می‌توانیم تبدیل را به‌منظور کاهش هزینه خرید مشتری (CAC) بهبود بخشیم؟
 • چگونه می‌توانیم از پیش‌فروش و فروش جانبی استفاده کنیم تا مقدار متوسط سفارش‌هایمان (AOV) افزایش یابد؟
 • چگونه می‌توانیم وفاداری نام تجاری را به‌منظور افزایش طول عمر مشتری خود (LTV) ایجاد کنیم؟

بسیاری از مشاوران بازاریابی مستقل در یک یا دو کانال بازاریابی دیجیتال تخصص دارند که اغلب آن‌ها را به‌عنوان یک سرویس کلیدی برای مشاوره مشتریان مناسب کانال‌های خود ارائه می‌دهند.

بازاریابی آنلاین یکی از چند زمینه معدودی است که در آن درجه‌ها و گواهینامه‌ها به‌هیچ‌وجه به معنای واقعی کلمه معنایی ندارد و همه‌چیز حول نتایج می‌گردد و آن را به یک سرگرمی تجاری عمومی برای افراد در هر سنی و با هر پیش‌زمینه‌ای تبدیل می‌کند که به دنبال یک حرفه جدید و یک مسیر جدید برای کارآفرینی هستند.

 1. مشاغل مشاوره مالی

همه باید تصمیمات مالی بگیرند. شرکت‌ها و افراد به مدیریت هزینه‌های روزمره، مالیات، بیمه و سرمایه‌گذاری خود نیاز دارند.

برای افراد، شرایط زندگی در حال تغییر مانند ازدواج، تغییر شغلی یا تولد یک کودک می‌تواند تعدادی از چالش‌های مالی را فراهم کند. برای کسب‌وکارها، مدیریت امور مالی برای چیزهایی مانند توسعه محصول، استخدام کارمندان جدید و برنامه‌های سودمند می‌تواند دشوار باشد. بنابراین، بسیاری از افراد برای کمک، مشاوران مالی استخدام می‌کنند، یا به مشاور مالی مراجعه می‌کنند.

مشاوران مالی مستقل سؤالاتی مانند موارد زیر را می‌پرسند:

 • این فرد چگونه می‌تواند با کمک برنامه های دولتی، اجتماعی و غیره برای رسیدن به استقلال مالی در بازنشستگی استفاده کند؟
 • چگونه می‌توان جریان نقدی این تجارت را برای رشد فعال بهتر بهبود بخشید؟
 • کدام فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای شرایط موجود این فرد مناسب‌تر هستند – سهام، اوراق قرضه، املاک و مستغلات و غیره؟

مشاوران مالی اغلب با دیگر مشاوران حرفه‌ای مانند حسابداران، کارگزاران بیمه و وکلا از نزدیک همکاری می‌کنند. به همین دلیل مشاوران مالی باید سازمان‌دهی شوند، شبکه داشته باشند و مهارت‌های ارتباطی خوب داشته باشند.

در ایالات‌متحده آمریکا، مشاوران مالی مستقل باید در امتحان اداره شده توسط اداره تنظیم مقررات مالی (FINRA) را برای کسب مجوز سری 65 یا 66 قبول شوند.

 1. مشاغل مشاوره ظاهری

تحقیقات نشان می‌دهد که ظاهر فرد به‌شدت بر درک افراد دیگر از هوش، موفقیت مالی، اعتماد و اقتدار او تأثیر می‌گذارد. این ادراکات می‌تواند به‌شدت بر روی شانس موفقیت در قرار ملاقات، مشتری، شغل یا ارتقاء تأثیر بگذارد.

بنابراین، جای تعجب نیست که بسیاری از مردم مشاوران ظاهری را استخدام می‌کنند تا نحوه‌ای که دیگران آن‌ها را می‌بینند را بهبود ببخشند.

مشاور ظاهری سؤالاتی مانند موارد زیر را مطرح می‌کند:

 • کدام سبک لباس شیوه‌ای که این فرد تمایل دارد تا دیده شود را بهتر نشان می‌دهد؟
 • چگونه می‌توانم به این فرد کمک کنم مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود بخشد؟
 • این فرد کدام تغییرات رفتاری و تکنیک‌های زبان بدن را می‌تواند بکار بگیرد تا وجهه‌ی موردنظر خود را نشان بدهد؟
 • این شخص چگونه می‌تواند آداب معاشرت تجاری خود را بهبود بخشد تا با اعتمادبه‌نفس بیشتر و قابل‌اعتمادتر ظاهر شود؟

برخی از مشاوران ظاهر در یک حوزه خاص، مانند اخلاق، ارتباطات و لباس، متخصص هستند، درحالی‌که بقیه رویکرد جامع‌تری را ارائه می‌دهند. در طیف قیمت پایین‌تر، مشاوران ظاهر معمولاً خدمات خود را از راه دور ارائه می‌دهند، اما برای مشتریان گران و شیک، ممکن است آن‌ها به محل مشتری سفر کنند تا با آن‌ها خصوصی کار کنند.

مانند مشاوره بازاریابی، آموزش رسمی هیچ تأثیری در توانایی فرد برای موفقیت در مشاوره‌ی وجهه ندارد. مشتریان به‌طورمعمول به تصویر آنلاین ارائه‌شده توسط مشاور جذب می‌شوند و می‌خواهند به نحوی از آن‌ها تقلید کنند.

 1. مشاغل مشاوره رسانه‌های اجتماعی

اکثر کسب‌وکارها از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و هنگامی‌که از آن‌ها به‌درستی استفاده شود، می‌توانند ابزار فوق‌العاده قدرتمندی باشند.

متأسفانه، تعداد زیادی از شرکت‌ها از رسانه‌های اجتماعی به‌طور مؤثری استفاده نمی‌کنند یا حتی درک نمی‌کنند که چرا مصرف‌کنندگان در رسانه‌های اجتماعی با نام تجاری ارتباط برقرار می‌کنند. این کسب‌وکار هنگامی‌که با حداقل نتایج مواجه می‌شود، اغلب (با امیدواری) به یک مشاور متخصص رسانه‌های اجتماعی رجوع می‌کنند

مشاوران رسانه‌های اجتماعی پرسش‌هایی را مانند موارد زیر مطرح می‌کنند:

 • کدام کانال‌های رسانه‌های اجتماعی برای این نام تجاری بالاترین ROI را ارائه خواهند داد؟
 • این تجارت چه نوع محتوایی نیاز دارد تا به‌طور منظم در رسانه‌های اجتماعی برای افزایش مشارکت پست به اشتراک بگذارد؟
 • چگونه می‌توانیم برای فروش این خط تولید جدید یک کمپین مؤثر در شبکه‌ی اجتماعی ایجاد کنیم؟

مشاوران رسانه‌های اجتماعی برای تعریف مخاطبان اجتماعی هدف و بهترین استراتژی برای رسیدن به آن‌ها با هر کسب‌وکار همکاری می‌کنند. برای کمپانی‌های کوچک و متوسط، مشاور ممکن است به‌طور مستقیم صفحات و کمپین‌ها را مدیریت کند.

مجدداً هیچ‌گونه مدارک رسمی نیاز نیست.  مشاوران رسانه‌های اجتماعی باید در استفاده از ابزارهای رسانه‌های اجتماعی برای ارائه نتایج ملموس برای مشتریان خود متخصص باشند. آن‌ها باید در مورد ابزار و ترند های صنعت به‌روز باشند و از دانش وسیع‌تری از تجارب بازاریابی و بهترین عملکردهای نام تجاری بهره‌مند شوند.

 1. مشاوره شغلی

بعضی از مردم مطمئن نیستند که کدام مسیر شغلی برای آن‌ها بهتر است. برخی دیگر از آنچه می‌خواهند باشند تصوری دارند، اما نمی‌دانند چگونه به آنجا برسند؛ و برخی در یک نقطه خاص در حرفه خود گیر کرده‌اند و در تلاش برای غلبه بر یک مانع خاص هستند.

برای این افراد دانستن این‌که کدام استعداد را باید توسعه دهند، برای چه شغلی درخواست دهند و کدام تغییر شغل حرکت مناسبی است می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

این‌جایی است که مربیان و مشاوران حرفه‌ای نقش ایفا می‌کنند و سؤالاتی مانند موارد زیر را مطرح می‌کنند:

 • کدام مسیر شغلی برای شخصیت، اولویت‌ها و استعدادهای این شخصیت مناسب‌تر است؟
 • چگونه می‌توانیم این فرد را در بهترین موقعیت قرار دهیم تا شانس ارتقای او را افزایش دهیم؟
 • این فرد به‌منظور دستیابی به اهداف شغلی خود، به توسعه‌ی چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

مربیان تمایل دارند که در مراحل اولیه انتخاب شغلی مردم به آن‌ها کمک کنند. شغل آن‌ها این است که مشتری را درک کنند و به آن‌ها کمک کند تا شغل خوبی را پیدا کنند.

مشاوران تمایل دارند به افرادی که در حرفه خود پیشرفت کرده‌اند و به دنبال غلبه بر چالش‌های خاصی هستند، کمک کنند. شغل آن‌ها بیشتر برای درک چالش و بهترین روش غلبه‌ی مشتری بر آن است.

مربیان و مشاوران نیازی به شرایط خاصی ندارند، اما لازم است که چشم‌انداز حرفه را درک کنند. آن‌ها اغلب دارای پیش‌زمینه‌ی منابع انسانی و یا کشف استعداد هستند. مشاوران همچنین به داشتن تخصص پیشرفته در یک صنعت خاص تمایل دارند.

به یک شغل مشاوره علاقه‌مند هستید؟

آیا به دنبال پیگیری حرفه‌ی مشاوره هستید؟

ما در مشاور سنتر، قصد داریم تا به افراد کمک کنیم تا شغل خود را ترک کنند و تجارت مشاوره مستقل را در پیش بگیرند.

[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

مشاور سنتر
Logo
Enable registration in settings - general