مشاوره شغلی چیست و مشاور شغلی چه وظایفی دارد؟

امروزه تنوع شغل‌ها بسیار بیشتر از سال‌های گذشته است و به همین علت گاها افراد برای انتخاب شغل دچار مشکل می‌شوند. همچنین افراد از شغل انتظارات بیشتری دارند و علاوه بر آنکه انتظار دارند، شغل انتخابی درآمد خوبی داشته باشد، انتظار دارند متناسب با سلایق و علایقشان نیز باشد. برای رسیدن به یک شغل مناسب، تنها کسی که می‌تواند بهترین کمک را به افراد بکند، مشاور شغلی است. مشاوره شغلی تمامی استعدادها، امکانات، خصوصیات جسمی و روانی فرد را در نظر می‌گیرد و شغلی که متناسب با وی باشد را به فرد پیشنهاد می‌دهد. به طور کلی مشاور شغلی آشنایی کامل با تمامی مشاغل دارد و به همین علت می‌تواند بهترین گزینه را به افراد معرفی کند.

مشاوره شغلی در رده‌های مختلفی وجود دارد و با توجه به گروه سنی مختلف مشاوران وظایف متفاوتی ایفا می‌کند. مشاوران به افراد یاری ‌می‌کنند تا یک دیدگاه بیرونی و عینی برای آن‌ها ایجاد شود تا بتوانند تصمیمات صحیحی اتخاذ کنند. مشاوره شغلی موجب بهبود عملکرد افراد در تمام صنایع و سازمان‌ها می‌شود و از همین جهت وجود مشاور شغلی در سازمان‌ها و شرکت‌ها از اهمیت برخوردار است.

در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و حتی کوچک و محلی مشاوران شغلی معمولا در زمان استخدام کارمندان با توجه به شرایط و توانمندی‌های آن‌ها، این افراد را در مناسب‌ترین جایگاه قرار خواهند داد. در صورتی که فرد در سازمان در پست مناسبی قرار گیرد، علاوه بر آنکه امکان تحقق اهداف شخصی برای وی همراه می‌شود، اهداف سازمانی نیز محقق خواهد شد. به طور کلی می‌توان گفت از صنایعی که بیشترین نیاز را به مشاوران شغلی دارند، شامل کسب و کارهای آموزشی، بهداشتی و فناوری اطلاعات است.

چه عواملی باعث بهبود عملکرد مشاور شغلی می‌شود؟

  1. فعالیت در یک صنعت یا کسب و کار به صورت تخصصی
  2. کسب تجربه برای حل مشکلات سازمان و ارائه سخنرانی در زمینه مشاور شغلی
  3. توانایی انجام وظایف برنامه ریزی شده به صورت هفتگی، ماهانه و سالانه

مشاوره شغلی

مشاور شغلی در چه سازمان‌های فعالیت می‌کند و چرا استخدام می‌شود؟

به طور کلی مشاوران شغلی برای کمک به امور مختلفی مانند: حسابداری و امور مالی، منابع انسانی و آموزشی، توسعه کارکنان، فناوری، بازاریابی، مدیریت کسب و کار و مدیریت پروژه استخدام می‌شوند. همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، کسب و کارهایی که بیشترین استفاده از این شغل را دارند نیز شامل کسب و کارهای آموزشی، بهداشتی و فناوری اطلاعات می‌شود.

دلیل اصلی استخدام این افراد نیز صرفه جویی در زمان و همچنین افزایش بهره‌وری کارمندان است، زیرا مشاوران نسبت به سازمان‌ها و صنایع مختلف از دانش عمیق‌تری برخوردار هستند و به همین جهت دید جدیدی ارائه می‌دهند. از ویژگی‌های بارز مشاوران آن است که توانایی اختصاص دادن زمان و انرژی را به یک پروژه خواهند داشت و می‌توانند به بهترین حالت ممکن موجب پیشرفت آن شوند. این ویژگی از خصوصیاتی است که هیچ یک از کارمندان از آن برخوردار نخواهند بود.

باید اشاره کرد که مشاوران شغلی حرفه‌ای معمولا به صورت فردی (فریلنسری) فعالیت می‌کنند و همواره در جستجوی سازمان‌های بزرگی هستند که برای انجام پروژه و همچنین استخدام کارمندان خود دچار مشکل هستند.

چه زمانی نیاز به مشاوره شغلی داریم؟

با توجه به اینکه تنوع شغل‌ها رو به افزایش است، افراد در گروه‌های سنی مختلف و شرایط متفاوت به مشاوره نیازمند خواهند بود. زمان شروع استفاده از خدمات مشاوره شغلی می‌تواند از دوران تحصیلی یا حتی زمانی که فرد در حال فعالیت در یک شغل است، باشد. با این حال معمولا والدین فرزندان خود را از سال اول دبیرستان نزد مشاور می‌برند تا بتوانند به وی در انتخاب بهترین رشته کمک کنند. مشاور با انجام تست‌های روانشناسی و همچنین مصاحبه می‌تواند دانش آموز را بهترین مسیر قرار دهد. به طور کلی تمام افراد با توجه به شرایط زندگی و کاری خود در مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود به مشاوره شغلی مراجعه می‌کنند.

مشاوره شغلی برای انتخاب شغل

انتخاب شغل مهم‌ترین و اصلی‌ترین مرحله در زندگی در تمام افراد است زیرا مسئله‌ای سرنوشت ساز است. انتخاب شغل مناسب تاثیر مستقیمی بر سطح رفاه اجتماعی و همچنین کسب درآمد دارد. بسیاری از افراد ساعات طولانی از روز را در محل کار خود سپری می‌کنند که این خود بر روی شکل گرفتن شخصیت نیز تاثیرگذار است. مشاوران به دانش آموزان و افرادی که شغل ندارند، کمک کرده تا بهترین و مناسب‌ترین شغل را انتخاب کنند.

مشاوره شغلی برای تغییر شغل

در بسیاری از موارد شاهد آن هستیم که فرد در حال انجام کاری است و بابت انجام آن نیز حقوق دریافت می‌کند، ولی از شغل خود به دلایل مختلف مانند ساعات کاری طولانی، عدم مطابقت با روحیات شخصی، کم بودن حقوق و …. از شغل خود رضایت ندارد و در تلاش برای تغییر آن است. در چنین شرایطی بهترین زمان برای مراجعه به مشاور است زیرا وی به فرد کمک خواهد کرد تا بتواند تصمیم درستی بگیرد و شغل مناسبی انتخاب کند.

مشاوره شغلی

وظایف اصلی مشاور شغلی

مشاور شغلی با توجه به تعهدات خود وظایف مشخصی دارد که باید به تمامی آن‌ها به بهترین نحو ممکن عمل کند. در ادامه تمامی وظایف مشاوران شغلی شرح داده شده است:

  1. ملاقات‌های برنامه ریزی به صورت (روزانه، هفتگی و ماهانه) با مراجعه کنندگان
  2. یافتن راه حل‌های عملی برای مشکلات مراجعه کنندگان
  3. آشنایی با تمام رشته‌های تحصیلی و کسب و کارهای مختلف و توضیح دقیق آن‌ها به مراجعه کنندگان
  4. ارائه منابع مطالعاتی مفید برای افزایش دانش و آگاهی مراجعه کنندگان
  5. برنامه ریزی دقیق روزانه و ماهانه برای مراجعه کنندگان در راستای دستیابی به اهداف
  6. تعیین استراتژی شغلی مناسب برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ

سخن پایانی

به طور کلی باید گفت که با توجه به گستردگی دنیای امروز و تنوع در مشاغل مختلف استفاده از خدمات مشاوره شغلی موجب می‌شود تا افراد و سازمان‌ها بتوانند به تمامی اهداف مورد نظر خود دست یابند. همچنین مشاوره شغلی موجب می‌شوند تا بستری برای سازمان‌ها به وجود آید تا بتوانند افرادی شایسته و لایق را برای پست‌های مختلف خود استخدام کنند. هرچند در کشور ما بسیاری از سازمان‌ها از استخدام مشاور شغلی اجتناب می‌کنند، ولی با توجه به پیچیده شدن کسب و کارهای مختلف در آینده نیاز به این حرفه بیش از پیش خواهد شد.

[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

مشاور سنتر
Logo
Enable registration in settings - general